Bez entitetske većine za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životinja
![Bez entitetske većine za izmjene Zakona o zaštiti i dobrobiti životinja](https://storage.radiosarajevo.ba/article/263922/871x540/protesti_bez_krzna_RSA3.jpg?v1496057892)
Izmjene će sada biti predmet usaglašavanja Kolegija.
Predloženim izmjenama i dopunama se, između ostalog, predviđa da će odredba o zabrani uzgoja životinja u svrhu proizvodnje krzna stupiti na snagu 2028. godine, umjesto 2018. kako je propisano važećim zakonom.
U obrazloženju predloženog zakona se navodi da je Zakonom o zaštiti i dobrobiti životinja definirana zabrana uzgoja životinja u svrhu proizvodnje krzna, te je jednim od članova zakona odgođena primjena ove zabrane do 2018. godine.
"S obzirom na to da u BiH trenutno ima više farmi koje se bave uzgojem životinja u svrhu proizvodnje krzna jasno je da će zabrana, koja stupa na snagu uskoro, ovu djelatnost onemogućiti", navodi se, između ostalog, u obrazloženju predloženih rješenja, te dodaje da se trenutno sva proizvodnja krzna u BiH plasira u izvoz.
Delegat Mario Karamatić je tokom diskusije izrazio nadu da će biti usvojen predloženi zakon, te da će u „vrlo skorom roku napraviti zakonska rješenja koja će definirati uzgoj krznašica prema najvišim svjetskim i europskim standardima i da ćemo nakon toga totalno ukinuti zabranu“.
"Da pustimo ljude u ovoj prekrasnoj zemlji da mogu raditi i živjeti od svog rada, a to je jedna od rijetkih grana koja je rentabilna", naveo je Karamatić.
![Radiosarajevo.ba](https://radiosarajevo.ba/assets/img/rsa-box-logo.png)
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.