Ambasador Rusije u BiH Igor Kalabuhov: "Vrijeme je za zatvaranje OHR-a"

9
Radiosarajevo.ba
Ambasador Rusije u BiH Igor Kalabuhov: "Vrijeme je za zatvaranje OHR-a"
Foto: Ambasada Rusije / Igor Kalabuhov

Ambasador Rusije u Bosni i Hercegovini Igor Kalabuhov izjavio je danas, 12. maja, da je odlaskom visokog predstavnika u BiH Christiana Schmidta došlo vrijeme za zatvaranje Kancelarije visokog predstavnika (OHR) u BiH i da poslije toga domaći akteri treba da se dogovore o prioritetima za razvoj BiH.

Kalabuhov je najavio da će pozicija Rusije u vezi sa stanjem u BiH biti iznesena na današnjoj sjednici Vijeća sigurnosti Ujedinjenih nacija (UN), dodavši da se "pozicije moraju kristalizirati i da OHR sa svim ovlaštenjima ne može beskonačno egzistirati".

"Tu ima i jedna vrsta paradoksa i kontradiktornosti, a to je da nema govora o suverenitetu Bosne i Hercegovine dok je prisutan OHR", kazao je ruski ambasador.

Christian Schmidt u New Yorku: "Donio sam ličnu odluku da okončan svoj mandat u BiH"

Christian Schmidt u New Yorku: "Donio sam ličnu odluku da okončan svoj mandat u BiH"

Prema njegovim riječima, za današnju sjednicu Vijeća sigurnosti pripremljene su "neke teze", u kojima se govori da se "situacija u BiH pogoršala".

"Pitanje je da li se takav narativ namjerno kreira zbog daljeg ostanka OHR-a ili su ljudi koji su radili u OHR-u toliko nekvalifikovani da su doveli do takve situacije", ocijenio je Kalabuhov.

Ruska ambasadorica pri UN-u tražila da Schmidt ne prisustvuje sjednici: Kineski predstavnik odobrio

Ruska ambasadorica pri UN-u tražila da Schmidt ne prisustvuje sjednici: Kineski predstavnik odobrio

Smatra da se poslije trideset godina postojanja OHR-a moglo očekivati da urade sve što je trebalo i da BiH završi s međunarodnim protektoratom.

Kalabuhov smatra da je za vrijeme Schmidtovog mandata došlo do destabilizacije unutar međunarodne zajednice i političkih prilika u BiH i da je Rusija na to upozoravala prije pet godina kada je Schmidt imenovan za visokog predstavnika. Podsjetio je da Rusija nikada nije priznavala Schmidta kao visokog predstavnika, "niti joj je bilo interesantno šta je pričao i radio".

Odgovarajući na pitanje da li će ruska strana učestvovati u imenovanju budućeg visokog predstavnika, Kalabuhov je rekao da će možda biti nekih pregovora unutar međunarodne zajednice.

"Vidjećemo šta će se desiti, ali bazična procedura je poznata - prema Dejtonskom sporazumu Upravni odbor Vijeća za impelementaciju mira (PIC) može samo nominovati kandidaturu, ali posljednju riječ ima Vijeće sigurnosti, koji mora odobriti tu kandidaturu", naveo je Kalabuhov.

On je zaključio da se više ne moraju postavljati uslovi za zatvaranje OHR-a, te da se politički predstavnici u BiH moraju sami dogovoriti o prioritetima razvoja BiH.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (9)

/ Povezano

/ Najnovije