Ahmići i Trusina: 20. godina od dva pokolja

Radiosarajevo.ba
Ahmići i Trusina: 20. godina od dva pokolja

 

U prisustvu velikog broja članova porodica, prijatelja i komšija žrtava ubistava izvršenih nad 116 civila bošnjačke nacionalnosti, danas je u selu Ahmići kod Viteza obilježeno 20 godina od masakra koji su 1993. godine izvršili pripadnici Hrvatskog vijeća obrane.

Nakon molitve u znak sjećanja na ubijene civile sela Ahmići, član Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović je, zajedno sa sinom jednog od ubijenih Bošnjaka,Zaimom Ahmićem, otkrio spomen-obilježje šehidima Ahmića, javio je dopisnik agencije Anadolija.

Predsjednik FBiH Živko Budimir i potpredsjednici Mirsad Kebo i Svetozar Pudarić su položili vijenac na spomen-obilježje odavši na taj način počast ubijenim civilima ovog kraja 16. aprila 1993. godine.

Pripadnici Hrvatskog vijeća obrane su u selu Ahmići nedaleko od Viteza u srednjoj Bosni, 16. aprila 1993. godine, izvršili ratni zločin protiv bošnjačkih civila. Tom prilikom ubijeno je 116 osoba, među kojima 32 žene i 11 maloljetnika. Najmlađa žrtva je bila tromjesečna beba, a najstarija 81-godišnja žena. Međunarodni sud za ratne zločine počinjene na području bivše Jugoslvaije presudio je da su ubistva u Ahmićima bili zločini protiv čovječnosti.

Jedan od zapovjednika HVO-a Dario Kordić osuđen je na 25 godina zatvora, Zoran, Mirjan i Vlatko Kupreškić su osuđeni na kazne od šest do 10 godina zatvora za sudjelovanje u masakrima, ali su novom presudom 2001. oslobođeni optužbi. Haški sud je osudio i bivšeg pripadnika specijalne jedinice HVO-a Džokeri,  bosanskog Hrvata, Miroslava Cicka Bralu na 20 godina zatvora. Paško Ljubičić osuđen je na osam osam godina zatvora, a nakon odležanih dvije trećine kazne pušten je na slobodu, dok je Tihomir Blaškić osuđen je na devet godina zatvora.

Ploča u Trusini, Foto: Arhiv

Polaganjem vijenaca, paljenjem svijeća i misom zadušnicom koju je predvodio prof. dr fra Ivan Šarčević, danas je u selu Trusina obilježena 20. obljetnica stradanja 22 hrvatska civila i branitelja, javio je Infoportal.

Obilježavanju godišnjice prisustvovali su predsjednik FBiH Živko Budimir, potpredsjednici FBiH Kebo i Pudarić, delegacija Vlade HNK/Ž i općine Konjic, izaslanstvo Ministarstva branitelja Hrvatske, predstavnici Oružanih snaga BiH, izaslanstvo Hrvatskog narodnog sabora BiH, kao i zajednička delegacija predstavnika koordinacije udruga HVO i ARBiH općine Konjic.

Kao izaslanik predsjednika Hrvatske Ive Josipovića, u Trusini je bio prisutan ministar branitelja Hrvatske Predrag Matić. Predsjednik Federacije Živko Budimir, kao i predsjednica Udruge obitelji poginulih, umrlih i nestalih hrvatskih branitelja u domovinskom ratu Konjic Dragica Tomić rekli su da sve zločine treba procesuirati.

Kazali su da vjeruju u nadležne državne organe, a da za obnovu života u Trusini treba prvo obnoviti porušene kuće.

Tužilaštvo BiH za zločine u Trusini optužilo je Mensura Memića, Dževada Salčina, Senada Hakalovića, Nedžada Hodžića, Nihada Bojadžića i Zulfikara Ališpagu. Dosad je izrečena samo jedna presuda i to 39-godišnjoj Rasemi Handanović od pet i pol godina zatvora, koja je bila pripadnica Specijalnog odreda za posebne namjene Armije RBiH “Zulfikar”.

Handanović je uhapšena u Oregonu (SAD) 2011. godine i priznala je krivicu.

 

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije