MOK zabranio Ukrajincima da nose crne trake u Sočiju

Radiosarajevo.ba
MOK zabranio Ukrajincima da nose crne trake u Sočiju

Međunarodni olimpijski komitet (MOK) zabranio je ukrajinskim sportistima da na takmičenjima na 22. Zimskim olimpijskim igrama (ZOI) u Sočiju (Rusija) nose crne trake, javlja Anadolu Agency.

Ukrajinski sportisti crnim trkama željeli su se sjetiti poginulih u demonstracijama u Kijevu i solidarizirati sa prosvjednicima. Međutim, MOK je odbio njihov zahtjev jer "nije u skladu s olimpijskom poveljom".

Iako se imena i logotipi brendova mogu vidjeti posvuda na Zimskim olimpijskim igrama, MOK obično zabranjuje bilo kakvu političku oznaku. Zabranjene su i naljepnice na kacigama koje su trebaleodati počast skijašici Sarah Burke, koja je poginula 2012. godine.

"Svi govore o dešavanjima u Ukrajini. Stalno pitaju 'šta se to dešava u tvojoj zemlji'", kaže Dmitro Mitsak, 18-godišnji skijaš iz Kijeva.

U demonstracijama u Ukrajini poginulo je najmanje 26 osoba, a više od 700 ih je povrijeđeno tokom jučerašnjih sukoba. 

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije