Janka i Vonn pobjednici Svjetskog kupa

Lindsey Vonn (Getty)

Švicarski skijaš Carlo Janka pobijedio je u današnjem veleslalomu Svjetskog kupa na završnici sezone u Garmisch Partenkirchenu, te je ujedno osvojio veliki Kristalni globus za ukupnog pobjednika Svjetskog kupa.

Uoči sutrašnje utrke slaloma, posljednje u sezoni, Janka ima nedostižnih 106 bodova prednosti u odnosu na Austrijanca Benjamina Raicha, ukupnog pobjednika iz 2006. godine, koji je danas bio osmi.

Drugi u današnjem veleslalomu bio je Talijan Davide Simoncelli (+0,31), a treće mjesto podijelili su Ameriknac Ted Ligety i Austrijanac Philipp Schoerghofer (+0,57).

Ligetyju je to bilo dovoljno da osigura mali globus za najboljeg veleslalomaša u Svjetskom kupu.

Najbolji hrvatski skijaš Ivica Kostelić završio je utrku na devetom mjestu (+1,33).

Vonn osvojila treći Veliki kristalni globus

Amerikanka Lindsey Vonn je pobjedom u posljednjem superveleslalomu sezone u Garmisch-Partenkirchenu treću godinu zaredom osigurala ukupnu pobjedu u Svjetskom kupu.

Vonn je tako i prije posljednjeg izazova na završnici Svjetskog kupa, slaloma, svojom 33. pobjedom karijere osigurala naslov najbolje skijašice svijeta jer je stekla 215 bodova prednosti pred konkurenticom Mariom Riesch.

Vonn je zadnjih godina, uz tri Velika globusa, osvojila i tri spustaška te dva superveleslalomska Mala globusa. Ujedno se osvajanjem trećeg Velikog kristalnog globusa pridružila Austrijankama Annemarie Moser-Proell i Petri Kromberger kao treća skijašica kojoj je uspjelo osvojiti Svjetski kup tri puta zaredom. Moser-Proell je pet puta zaredom osvajala Svjetski kup, od 1971. do 1975. godine, a Kronberger tri, od 1990. do 1992. godine.

Drugo mjesto je u današnjem super-G-ju sa 16 stotinki zaostatka osvojila Austrijanka Elisabeth Görgl, a treće Švicarka Nadia Styger. Maria Riesch zauzela je četvrto mjesto, a plasman na postolje izmaknuo joj je zbog velike pogreške u donjem dijelu staze, kad je izgubila i više od četiri desetinke sekunde.