Česi prvaci svijeta u hokeju na ledu

Česi  prvaci svijeta u hokeju na ledu

Slavlje reprezentacije Češke; foto: iihf.com
U njemačkom Kolnu je u nedjelju završeno Svjetsko prvenstvo u hokeju na ledu.

Reprezentacija Češke nadigrala je veoma jaku i favoriziranu Rusiju rezultatom 2:0.

Rusi su bili branitelji naslova Svjetskog prvaka u posljednje dvije godine, a u njihovim redovima igrali su neki od trenutno najvećih igrača NHL-a.

Ipak, Česima, koji su u polufinalu nadigrali Šveđane, uspjelo osvojiti šampionsku titulu.

Češka je povela u 1. minuti golom Klepisa, a i drugu trećinu dobili su sa 1:0. Strijelac drugog gola bio je Rolinek. U posljednjoj trećini Rusi su se agresivno postavili, bez uspjeha. Gol u posljednjoj minuti zabio je Datsyuka, no bilo je prekasno.

Češka je ovim stekla naslov svjetskog prvaka po šesti put. Prethodna titula pripala im je 2005. godine.

Jaromir Jagr, reprezentativac Češke; foto: iihf.com

Svjetsko prvenstvo obilježilo je izostanak nekolicine velikih igrača koji su trenutno okupirani play offom NHL-a. Takođe, otvaranje Svjetskog prvenstva početkom maja, ušlo je u Guinessovu knjigu rekorda kao najposjećenija hokejaška utakmica u historiji, sa 77.000 gledatelja.

Vezano: Posjećenost utakmice za Guinnessa