Hrvatska bolja od domaćina

Igor Vori (Foto: Reuters)

Hrvatska rukometna reprezentacija upisala je prvu pobjedu u drugom krugu Europskog prvenstva u Austriji. Nakon remija u ponedjeljak s Islandom, Hrvatska je primirila eurofiju domaćina.

Odlično otvaranje Hrvatske za laganih 3:0, a prednost na +4 su povećali u 11. minuti golom Štrleka za 6:2. Uskoro su izabranici Line Červara stigli i na 11:5, međutim tada se budi Austrija i nakon sedam minuta pauze napravila seriju 0:5 i došla na korak do izjednačenja te na odmor otišli sa podnošljivih 11:10.

Domaći golman Marinovića je do 45. minute odbranio je 13 puta, od čega dva sedmerca.

Već na početku drugog dijela krenula je drama. Balić je Hrvate odveo na +2 (12:10), ali Austrijanci na krilima Schlingera konstantno su se vraćali. Prvi put u susretu izjednačili su kod 13:13. Hrvatski junak bio je Ivan Čupić. Kad nikome nije išlo, išlo je njemu. U 43. minuti donio je +2 (15:13), a kada su domaćini izjednačili, zabio je i za 16:15, za 19:18, a onda za 21:19. Čupiću je u posljednjih 10 minuta najviše pomagao Duvnjak. Na kraju je Hrvatska slavila 26:23.

Hrvatima ova pobjeda, ipak, nije bila dovoljna pa će za prolazak u polufinale biti bpotreban barem bod sa Dancima.

Francuzi teško preko Slovenaca, Poljaci prvi osigurali polufinale

Uvjerljivo je Island (38:30) nadigrao Rusiju u dvoboju drugog kola 1. skupine Europskog prvenstva rukometaša, koja se igra u Beču. Od samog starta (4-0), preko poluvremena (19:10), pa do samog kraja ishod utakmice nije dolazio u pitanje. Raspoložene su Islanđane sa po sedam golova predvodili Steinn Gudjonsson i Alexander Petersson. Kod Rusa je jednak broj golova zabio Mihail Čipurin.

U prvoj utakmici drugog kola u drugoj skupini Francuzi su jednako uvjerljivo nadigrali Slovence (37:28), iako su igrači Noke Serdarušića na poluvremenu vodili 18:17. U 44. je minuti Renato Vugrinec smanjio na 26:23 i tu su Slovenci sasvim stali. Do kraja su Francuzi napravili razliku 11:5. Krilni igrač Michael Guigou zabio je Slovencima 10 golova iz deset pokušaja, dok je Daniel Narcisse dodao pet golova iz sedam pokušaja. Kod Slovenaca su krila Luka Žvižej i Vid Kavtičnik zabili po šest golova.

U posljednjoj utakmici drugog kola 2. skupine Poljaci su također minimalno dobili žilave Čehe (35:34) i time osigurali polufinale. Golovima Lijewskog i Jureckog odvojili su se kod 33:33 na 35:33 u samoj završnici. Česi su stigli tek smanjiti.

Karol Bielecki sa sedam je golova bio najbolji u redovima pobjednika. Jednako je toliko na drugoj strani postigao Filip Jicha, najbolji strijelac turnira sa 47 golova.