Završeno Balkansko juniorsko prvenstvo u plivanju: 11 medalja za BiH

U Sarajevu je proteklog vikenda u organizaciji PS BiH održano 47. Balkansko juniorsko prvenstvo u plivanju.

Uz učešće oko 130 najboljih juniora iz 12 zemalja takmičili su se i reprezentativci BiH, njih 11. Na ovom takmičenju nastupili su najbolji juniori Albanije, BiH, Bugarske, Crne Gore, Cipra, Kosova, Makedonije, Moldavije, Rumunije, Slovenije, Srbije i Turske.

Boje BiH branili su: Amar Šapčanin, Aleksa Krminac, Amer Voljevica, Emina Pašukan, Nejla Karić, Tarin Husić, Marko Kovačić, Marko Babić, Fatih Tahirović, Hena Mešić i Elena Trivić, te treneri Goran Grahovac i Evelin Avdić.

Reprezentacija BiH osvojila je ukupno 11 medalja, te u ukupnom plasmanu zauzela 6. mjesto, djevojke su bile 4. ekipno, a muškarci 6. ekipno, od 12 reprezentacija. Ovo su najbolji plasmani naše reprezentacije do sada na svim Balkanijadama. Emina Pašukan osvojila je 1 zlatnu medalju i titulu prvakinje Balkana (200 m prsno), te 2 srebrene medalje (50 i 100 m prsno), Hena Mešić osvojila je 2 srebrene medalje (50 i 100 m leđno), Marko Kovačić 1 srebrenu (100 m slobodno), Amar Šapčanin 1 bronzanu (200 m prsno), Aleska Krminac 1 bronzanu (100 m leđno), Nejla Karić 1 bronzanu (800 m slobodno).

Ženska štafeta 4 x 100 mješovito u sastavu Hena Mešić, Emina Pašukan, Tarin Husić i Nejla Karić osvojila je 3. mjesto i bronzanu medalju, dok je muška štafeta u istoj disciplini osvojila također 3. mjesto i bronzanu medalju u sastavu Aleksa Krminac, Amar Šapčanin , Amer Voljevica i Marko Kovačić. Elena Trivić i Fatih Tahirović popravili su svoja najbolja vremena i zabilježili dobre plasmane.

Organizator ovogodišnje Balkanijade u Sarajevu bio je Plivački savez BiH uz pomoć Plivačkog saveza Federacije BiH, te Olimpijskog bazena Otoka, za šta su dobijene sve pohvale budući da je organizacija prvenstva bila savršena, što su istakli predstavnici svih reprezentacija učesnica. Konkurencija je bila veoma jaka a postavljeno je novih 20 rekorda Balkana. Najuspješnija je bila reprezentacija Rumunije (294 boda), druga je bila Slovenija (277 bodova), a treća Turska (267), dok je BiH ekipno zauzela 6.mjesto ( 177 bodova).