Prva medalja na Olimpijskim igrama: Srbija osvojila zlato u streljaštvu, pobjednicima bogata nagrada

0

Srbija je osvojila prvu medalju na Olimpijskim igrama u Parizu.

Donijeli su joj je Zorana Arunović i Damir Mikec, koji su postali olimpijski šampioni u gađanju vazdušnim pištoljem u disciplini miks vazdušni pištolj s 10 metara.

Poslije nevjerovatne drame srbijanski strijelci su pobijedili turski tandem Yusufa Dikeca i Ševvalu Tarhan s 16:14.

Mostarski ugostitelj tvrdi da je ekipa iz Jablanice bila i kod njih: 'Jeli, pili i samo otišli...'

Ovaj uspjeh posebno je značajan za Zoranu Arunović kojoj su ovo četvrte Igre. Iako je u tih 12 i više godina u samom vrhu svjetskog streljaštva, uvijek joj je izmicala medalja sa najveće sportske smotre. U Londonu 2012. i na prošlim Igrama u Tokyju dolazila je samo do četvrtog mjesta.

S druge strane, Mikec je u Tokyju došao do prve medalje. Osvojio je srebro u individualnoj konkurenciji, dok je u paru s Arunović bio četvrti. Inače, Mikec je u fantastičnoj formi od Tokyja, pošto je na europskim, svjetskim prvenstvima i Svjetskom kupu osvojio čak 11 zlatnih medalja što u individualnoj konkurenciji, što u miksu.

Srbijanskim tandem će za zlatnu medalju dobiti po 200.000 eura (361.090 KM) koliko je Vlada Srbije odlučila da daruje onima koji se popnu na najvišu stepenicu postolja u Parizu.