Uživo iz Rejkjavika sa kvalifikacija za Europsko prvenstvo: Island - BiH 1:0, Zmajevi pali u finišu

14
A. K. / Radiosarajevo.ba / BiH čeka utakmice baraža

Poštovani čitaoci portala Radiosarajevo.ba, dobrodošli na live tekstualni prijenos utakmice iz Rejkjavika, gdje se u okviru 6. kola kvalifikacija za Europsko prvenstvo sastaju Island i Bosna i Hercegovina.

Utakmicu možete u tekstualnom prijenosu iz minuta u minut na našem portalu.

Reprezentacija BiH nakon pet odigranih kola ima šest boda i nalazi se na četvrtoj poziciji.

Evropske države započinju nadlijetanje BiH radi posmatranja potencijalnih vojnih aktivnosti

Pobjeda u večerašnjem duelu se nameće kao imperativ.

Standings provided by Sofascore

FT

Island je pobijedio Bosnu i Hercegovinu sa 1:0 u 6. kolu kvalifikacija za Europsko prvenstvo.

Iako su Zmajevi bili apsolutni favoriti, naši momci nisu uspjeli postići gol.

Islanđani su poveli u 91. minjuti i osvojili tri velika boda, naši su s ovim porazom ostali sa malim šansama za direktni plasman na EURO.

91'

Ipak je gol.

91'

VAR provjerava gol Islanđana.

91'

GOLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLL

Island vodi 1:0. Finnbogason je strijelac. Zaspala je naša odbrana.

90'

UHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHH

Imali smo sreće. Prvo Hadžikadunić je spasio siguran gol, a onda je Šehić izbio loptu u korner.

Samo 120 sekundi sudijskog vremena.

89'

Korner za Bosnu.

Pjanić je dobro izveo korner. Hadžikadunić je blago pucao.

Ulazimo u 90. minutu, još nema gola.

Čivić je u igri, to je peta izmjena naših.

85'

Islanđani postižu gol, ali je bio ofsajd.

Duboki ofsajd.

84'

ŠTETTTTTTTTTTTTTTTTTTTAAAAAAAAAAAAAAAAAA

U samo 30 sekundi dvije šanse. Prvo Dedić pa Bilbija.

Bilbija je glavom pucao pored gola. Šteta, zaista šteta.

81'

Zadnji aduti selektora Mehe Kodre.

Ulaze Bilbija i Menalo.

80'

Ponovo napadamo. I tražimo gol.

Sada je šutio Gazibegović - dobili smo samo korner.

75'

Da nam je samo jedan gol Portugala.

Najbolji tim u našoj grupi, nastavio je da "gazi". Sada vode 6:0.

73'

DŽEKOOOOOOOOOOO puca odlično - direkt u gol Islanda. Golman brani, i dalje je 0:0.

70'

ŠTETTTTTTTTTTTTTTTTTTAAAAAAAAAAAAAAAAA

Šta je promašio Edin Džeko!!! Sjajno mu je dodao loptu Pjanić, ali je Dijamant loše zahvatio loptu. Nije bio ofsajd, ali nije bio ni - gol.

Ostaje 0:0.

69'

Gdje ćeš, Šehiću!?

Golman Zmajeva je izašao izvan kaznenog prostora. Uspio je spasiti naš gol. Mnogo je rizikovao.

67'

Evo i izmjena - jednu smo najavili.

Miralem Pjanić je na terenu. Izašao je Hadžimahetović, koji je u prvom dijelu ostavio najbolji utisak.

Ušao je i Kenan Kodro, a izašao Demirović.

66'

UHHHHHHHHHHHHHHHH

Imali smo sreće. Kontra domaćih i udarac sa 30 metara. Lopta preko mreže. Imali smo sreće.

64'

Predsjednik Nogometnog saveza BiH Vico Zeljković je na tribinama stadiona u Rejkjaviku.

Za sada mirno posmatra meč, a nakon pobjede nad Islandom u Zenici igračima je dao duple premije.

Sjećamo se onog kada on i Misimović ulaze u svlačionicu i igrači pitaju - premija. On kaže - dupla premija.

Tada je selektor bio Faruk Hadžibegić.

Detalj s meča Island - BiH
60'

Džeko je pokušao i morao je bolje.

Dijamant je ovakve lopte završavao golom.

58'

Malo mirniji period igre. Domaći tim se oslobodio pritiska.

I dalje vjerujemo da ćemo dobiti ovaj meč. Moramo!

55'

Više je lopta u našem posjedu. Islanđani su čvrsti u odbrani. Treba naći tu jednu "rupu" za Džeko i da konačno povedemo 1:0.

Nama bod ništa ne igra. Kada se još sjetimo otvaranja i pobjedu od 3:0 i sjajnog Radeta Krunića - još nam je teže.

51'

Dedić je povukao dobru kontru, ali lopta nije prošla za Hadžiahmetovića.

Ostali smo dužni jednu informaciju - Portugal vodi 4:0.

50'

Ponovo je lopta više u našim nogama. Čekamo prvu reakciju i selektora Kodre. Morat će uvesti "svježu krv".

46'

Počelo je drugo poluvrijeme.

Idemo po gol za tri boda.

HT

Poluvrijeme na Islandu. Island - BiH 0:0.

Naš tim se probudio tek u finišu prvog dijela kada smo imali nekoliko prilika. Najbolju je imao u 43. minuti Demirović, koji sa tri metra nije uspio zatresti mrežu domaćina. Bio je izblokiran.

Naš tim je bolji, bliži vodstvu i čekamo drugo poluvrijeme. Selektor Meho Kodro imat će mnogo toga za kazati našim igračima u svlačionici.

Naše mišljenje - ključni će biti vezni red u drugom dijelu. Možda je Miralem Pjanić igrač odluke!?

43'

ŠTETTTTTTTTTTTTTTTTTAAAAAAAAAAAAAAAAAA

Zar ovo nije gol!? Demirović je pucao sa tri metra i da - nije pogodio mrežu.

Pucao je blago i dobio samo korner. Ovo se moramo "zakucati" u mrežu za vodstvo od 1:0.

Još ne možemo da vjerujemo šta smo promašili...

42'

Konačno jedna lijepa akcija - udarac i samo korner. Za ovu akciju možemo kazati da je najbolja u prva 42 minuta.

39'

ŠTETTTTTTTTTTTTTTTAAAAAAAAAAAA

Imali smo još jednu polušansu, ali nismo znali iskoristiti zbunjenost domaće odbrane, koja je više nego spora.

No, Zmajevi još nisu našli pravi put do gola domaćina. Kako stvari stoje u prvih 45 minuta i neće.

37'

Korner za domaći tim. Hadžikadunić je ostao na zemlji, jer je dobio nezgodan udarac u stomak.

Bit će dobro, nastavlja se duel.

35'

Portugal vodi 3:0.

Ponovo je Ramos taj koji trese mrežu Luksemburga.

33'

Pogled na tablici nije idealan - ponovo su Slovaci na šest bodova od nas.

32'

Dedić je dugo vukao loptu. Navukao čak tri igrača na sebe i naravno - izgubio loptu.

Morao se prije osloboditi lopte. Lijepa je ovo kontra bila.

30'

Lijepa akcija Islanđana na malom prostoru i ceh je platio - Hadžikadunić koji je dobio žuti karton.

Slobodan udarac na 25 metara za domaće. Dobro je završilo.

Pola sata igre Island ništa - Bosna ništa.

26'

Naši su malo aktivniji prema napadu, a to ostavlja prostora domaćini za brz kontre.

25'

Otvoreno se igra na obje strane i nedostaje samo gol da bi se sve otvorilo.

Mi smo bolji, bliži smo tim vodstvu.

22'

ŠTETTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTAAAAAAAAAAAA

Gazibegović je dobro šutao sa 20 metara, golman domaćih izbija u korner.

Novi udarac sa ugla za naš tim.

21'

Idemo polako - prvi korner za Zmajeve.

20'

Prvi udarac prema golu domaćina i lopta odlazi neka dva metra pored stative.

Hadžiahmetović je ponovo pokušao. Odigrao je 26 utakmica za BiH, još nije postigao nijedan gol.

Čekamo da "sijevne" Dijamant i njegova ljevica.

19'

Portugal puni mrežu Luksemburga - sada je 2:0, strijelac je Ramos.

15'

ŠTTTTTTTTTTTETTTTTTTTTTTTTTTTTTTAAAAAAAAAAAAAAAAAAA

Ovo je bila sjajna prilika za naš tim. Hadžiahmetović je bio u lijepoj poziciji, ali je loptu prebacio preko grede.

Mogla je ovdje biti bolja završnica.

15'

Dok čekamo prvi gol za Bosnu i Hercegovinu, Portugal je poveo sa 1:0.

Strijelac je bio Inacio.

10'

Naši su krenuli u napad - išli su 4 na 4.

Gazibegovićev posljednji pas bio je promašaj - domaći su lagano otklonili opasnost.

Ostaje 0:0.

9'

Vjerovatno su naši navijači saznali da Slovačka vodi 3:0, pa se sa tribina čuje - "Hoćemo pobjedu, hoćemo pobjedu..."

7'

Prvi opasan napad domaćina, ali se ništa mnije dogodilo. Kolašinac je dobro reagirao.

5'

Nevjerovatne vijesti stižu iz Slovačke - domaći tim već vodi sa 3:0 protiv Lihtenštajna.

Igra se sedma minuta.

Strijelci - Hancko (1. minuta), Duda (3.) i Mak (6.).

3'

ŠTETTTTTTTTTTTTAAAAAAAAAAAA

Džeko je odlično prošao po lijevoj strani, ubacio loptu u kazneni prostor, a jedan igrač je izbio u korner.

Pomoćni sudija je naknadno podigao zastavicu - bio je ofsajd.

3'

Naši imaju veći posjed lopte i polako grade poziciju za opasan napad.

Sa tribina se čuje pjesma naših navijača.

1'

Počela je utakmica.

Prvi u napad su krenuli Islanđani.

20:44

Minuta šutnje za nastradale u potresu u Maroku.

20:43

Selektor Meho Kodro daje posljednje upute igračima - tri boda su imperativ. Sve ostalo - tragedija.

20:40

Igrači su na terenu - sada slijede himne. Prvo BiH, pa domaćina Islanda.

"Jedna si i jedina...".... čuje se sa stadiona u Rejkjaviku.

20:38

Da vas ne držimo u neizvijesnosti - na današnji datum, 11. septembar, Zmajevi su igrali dvije utakmice i ostvarili dvije bitne pobjede:

11.09.2018. Bosna i Hercegovina – Austrija 1:0 (Edin Džeko) – Liga Nacija

11.09.2014. Bosna i Hercegovina – Latvija 4:1 (Misimović x2, Džeko, Pjanić) – Kvalifikacije za SP

Prisjetimo se gola Dijamanta protiv Austrije:

20:35

Hoće li Zmajevima 11. septembar ponovo biti sretan?

Bosna i Hercegovina je slavila dvije bitne pobjede na ovaj datum. Sjećate li se o kojim pobjedama je riječ?

20:30

Za mnoge je iznenađenje da je Miralem Pjanić na klupi.

Neko od raje je kazao - Meho je dao šansu nekom djetetu, valjda će više trčati od njega.

Za Island nastupaju:

Runarsson – Finnsson, Palsson, Hermannsson, Sampsted – Anderson, Willumsson, Traustson, Gundmudson – Haraldsson, Oskarsson.

20:20

Dok čekamo početak susreta - malo ćemo analizirati duel u Zenici i pobjedu nad Lihtenštajnom. Legendarni Elvir Bolić je postavio nakon utakmice nekoliko zanimljivih pitanja selektoru Mehu Kodri.

Šta se dešavalo u specijalnom studiju BHRT-a na Bilinom polju možete pročitati na linku OVDJE.

Elvir Bolić otkrio šta nije valjalo večeras u Zenici i postavio pitanje Mehi Kodri

20:15

Večeras, u istom terminu, igraju se još dva susreta u našoj grupi - Portugal dočekuje Luksemburg, a Slovačka igra pred svojom publikom sa Lihtenštajnom

Ovako izgleda pogleda na tabelu u našoj grupi:

20:10

Iako je Island "na kraj svijeta", reprezentativci Bosne i Hercegovine imat će podršku s tribina, stadiona Laugardalsvöllur.

Nekoliko stotina BHFanaticosa došlo je da bodri Zmajeve u jednoj od ključnih utakmica u ovim kvalifikacijama.

Edin Džeko na zagrijavanja na Islandu
20:05

U odnosu na meč sa Lihtenštajn, koji je BiH u petak, 8. septembra, na Bilinom Polju u Zenici dobila sa 2:1, selektor Meho Kodro napravio je tri izmjene.

Umjesto Adija Nalića, Miralema Pjanića i Nemanje Bilbije, šansu će od prve minute dobiti Amir Hadžiahmethović, Jusuf Gazibegović i Benjamin Tahirović.

20:00

Selektor Meho Kodro, kojem je ovo druga utakmica na klupi Zmajeva, odredio je sljedeći sastav za večerasšnji duel:

Ibrahim Šehić, Amar Dedić, Hrvoje Miličević, Dennis Hadžikadunić, Sead Kolašinac, Jusuf Gazibegović, Benjamin Tahirović, Rade Krunić, Amir Hadžiahmetović, Edin Džeko i Ermedin Demirović.

Na klupi su: Nikola Vasilj, Kenan Pirić, Luka Menalo, Smail Prevljak, Miralem Pjanić, Adi Nalić, Sanjin Prcić, Nemanja Bilbija, Eldar Ćivić, Kenan Kodro i Said Hamulić.

19:57

Zmajevi večeras od 20:45 igraju utakmicu koja može biti presudna u ovim kvalifikacijama.

Potrebna nam je pobjeda, kako bismo ostali u utrci sa Slovačkom i Luksemburgom za drugo mjesto.