U mostarskom derbiju Zrinjski bolji od Veleža: Odbrana Rođenih podbacila, dominirao Tomislav Kiš

0
N. Žunić

Odigran je mostarski derbi između Veleža i Zrinjskog, a kao pobjednik je izašao Zrinjski rezultatom 3:1.

Ovaj meč je odigran pod velom kontroverzi. Nogometni/Fudbalski Savez BiH je zabranio gostujućim navijačima dolazak na stadion Rođeni u Vrapčićima.

Pripadnici grupe Red Army, iako nisu u ljubavi s navijačima Zrinjskog, bojkotovali su ovaj meč. Tako je jedan od najvećih derbija naše lige igran bez prisustva najvatrenijih navijača obje ekipe

Čović: Dobio sam prijedlog izmjena Izbornog zakona koji je pripremila Trojka. Nećemo to razmatrati

Još vrijedi spomenuti kako Zrinjski u meč ulazi kao prva ekipa na tabeli naše lige, s čak devet bodova prednosti nad drugoplasiranim Širokim Brijegom. Velež je trenutno peti i zaostaje šest bodova za mjestima koje vode u Europu

Odmah u drugoj minuti meča Velež prijeti. Wallace je bio u situaciji da postigne gol, ali dobro je reagovao štoper Zrinjskog Slobodan Jakovljević.

Derbi utakmice u BiH gube smisao: Red Army bojkotira susret Veleža i Zrinjskog

Wallace je devet minuta kasnije bio asistent, ali Saša Domić kasni i Velež ne koristi ranu inicijativu

Iako je Velež bio malo bolji na početku, prvi gol na utakmici postiže Zrinjski. U 19. minuti, nakon ogromne greške Tarika Šikale, priliku koristi Silvio Ilinković i šalje loptu iza nemoćnog Slaviše Bogdanovića

U 25. minuti, opet je Wallace pokušao da vrati rezultat u egal za Velež. S 16 metara je šutirao, ali odbranio je golman Zrinjskog Marko Marić

Izjednačenje dolazi u 29. minuti. Nermin Haskić nastavlja svoju fantastičnu formu, te nakon tri gola protiv Sloge u Kupu BiH, zabija gol za 1:1. Asistenciju upisuje Tino Blaž Lauš

Dvije minute poslije, nova loša reakcija odbrane Veleža. Ovog puta nisu kažnjeni, nakon što je šut Tomislava Kiša s nekih osam metara odbranio golman Bogdanović.

U 33. minuti, novo vodstvo za Zrinjski. Kiš je ipak došao do svog pogotka, a asistenciju je podijelio Mario Ćuže. Opet je jako loše reagovala odbrana Veleža.

Do kraja prvog poluvremena koje je ispunilo očekivanja, još je Wallace jednom priprijetio. Zrinjski je ipak zadržao prednost i u drugo poluvrijeme ušao s rezultatom 2:1

Drugo poluvrijeme nije donijelo promjenu. Opet je Velež pokazivao velike probleme u odbrani, a Kiš je mogao u 57. minuti do svog drugog gola. Srećom po Rođene, Bogdanović je reagovao i spasio gol

Ipak, Zrinjski dolazi do trećeg gola. Kiš je ovaj put asistent, a strijelac je Antonio Ivančić, koji se odlično snašao između dva štopera Veleža. Gol je postignut u 65. minuti.

U 74. minuti, Zrinjski je mogao i do četvrtog pogotka. Ipak, Veležova odbrana napokon na adekvatan način rješava situaciju pred svojim golom.

U 83. minuti, Velež pokazuje neke znakove života. Ipak, odbrana Zrinjskog reaguje na vrijeme, pa se rođeni moraju zadovoljiti samo kornerom.

Na kraju utakmice, Zrinjski može slaviti, a Velež nema koga da krivi za poraz osim neopreznosti i nekoncentrisanosti u vlastitoj odbrani