Srbi slavili u Rumuniji, Nijemci i Rusi lako

Nogometaši Rumunije doveli su se praktički u bezizlaznu situaciju nakon domaćeg poraza od Srbije 32 u Constanti u eurokvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo 2010. godine.

Nakon četiri odigrane utakmice u skupini 7 Rumuni sada imaju tek četiri boda. U tri domaće utakmice osvojili su tek jedan bod (protiv Francuske, 2:2), a jedinu pobjedu ostvarili su na gostovanju kod Farskih Otoka (1:0).

Do poluvremena je Srbija vodila 2:0 golom Milana Jovanovića i autogolom Dorela Stoice. Početkom nastavka (u 51. minuti) nadu domaćinima vraća Ciprian Marica, ali na dva pogotka razlike Srbe opet odvodi Branislav Ivanović. Do kraja utakmice Rumuni su uspjeli tek ublažiti poraz golom Dorela Stoice glavom nakon slobodnog udarca Adriana Mutua.

Nogometna reprezentacija Rusije predvođena Guusom Hiddinkom na moskovskom je Lužnikiju pobijedila Azerbajdžana 2:0 u dvoboju četvrte skupine eurokvalifikacija za SP 2010. Domaće je u vodstvo doveo Pavljučenko golom u 32. minuti, da bi konačan rezultat u 71. postavio Konstantin Zirianov. Imali su Rusi još pregršt prilika, ali su prijetili i Azerbajdžanci. Pretkraj su utakmice čak uzdrmali vratnicu gola Igora Akinfejeva.

Rusima je to bila treća pobjeda u četvrtom nastupu, te trenutačno na ljestvici četvrte skupine drže drugo mjesto iza Nijemaca s bodom zaostatka.

U dvoboju iste skupine Finci su na Millenium stadionu u Cardiffu pobijedili Velšane 2:0. Otpor domaćih u 42. je minuti slomio Johansson na asistenciju 38-godišnjeg veterana Jarija Litmanena, da bi konačan rezultat postavio naturalizirani Kosovar Shefki Kuqi, napadač Crystal Palacea, u prvoj minuti sudačke nadoknade drugog poluvremena. Velšanima nisu pomogle mlade zvijezde Arsenala (Aaron Ramsey) i Tottenhama (Gareth Bale), kao ni napadač Manchester Cityja Craig Bellamy. Fincima je to druga pobjeda u četvrtom nastupu, Velšanima treći poraz u petoj utakmici.

Izrael i Grčka remizirali su na Ramat Gan stadionu 1:1 u dvoboju druge skupine. Grke je u vodstvo doveo Theofanis Gekas u 42. minuti, dok je izjednačio Omer Golan u 55.

Nijemci su se očekivano lako obračunali s Lihtenštajnom u Leipzigu savladavši ga 4:0 u dvoboju skupine 4. Već u devetoj minuti Nijemci su vodili 2:0 u režiji Michaela Ballacka i Marcella Jansena, a u nastavku su četvrtu kvalifikacijsku pobjedu potvrdili Bastian Schweinsteiger i Lukas Podolski.

Francuska je odradila posao na gostovanju kod Litve u dvoboju sedme skupine. Slavili su igrači Raymonda Domenecha s neuvjerljivih 1:0 u Kaunasu. Gol vrijedan tri boda zabio je Franck Ribery krasnim udarcem lijevom nogom malo izvan 16-erca u 67. minuti. Poslužio ga je mladi veznjak Yoann Gourcuff.

Francuzi su time izbili na drugo mjesto ljestvice iza Srbije, dok je Domenech do daljnjega uspio sačuvati izborničko mjesto.

U dvoboju devete skupine Holandija je u Amsterdam Areni pobijedila lakoćom Škote 3:0. Klaas-Jan Huntelaar doveo je momčad Berta van Marwijka u vodstvo u 29. minuti udarcem glavom nakon ubacivanja Marca van Bommela. Na 2:0 u sudačkoj je nadoknadi prvog poluvremena povisio Robin van Persie, dok je treći pogodak za domaće Dirk Kuyt zabio u 76. minuti iz penala.

Poraz Turske od Španija odgovara selekciji Bosne i Hercegovine. Evropski prvak slavio je sa 1:0. Jedini pogodak na utakmici postigao je Piqué u 60. minuti.

Armenija i Estonija odigrale su 2:2. Mkhitaryan je doveo domaće u vodstvo nakon pola sata igre. Pet minuta kasnije Voskoboinikov poravnava na 1:1, a Saag u 67. dovodi Estoniju u vodstvo. Yedigaryan u 88. minuti postavlja konačnih 2:2.

Slovenci i Česi remizirali su u mariborskom Ljudskom vrtu u dvoboju treće skupine 0:0.Mkhitaryan

Evropske kvalifikacije za SP 2010:

Grupa 2
Luksemburg – Latvija 0:4 (Karlsons 25, Cauna 49, Visnakovs 71, Pereplotkins 85)
Moldavija – Švicarska 0:2 (Frei 32, Fernandes 90)
Izrael – Grčka 1:1 (Golan 55 / Gekas 42)

Redoslijed: 1. Grčka 10 (5), 2. Švicarska 10 (5), 3. Izrael 9 (5), 4. Latvija 7 (5), 5. Luxemburg 4 (5), 5. Moldavija 1 (5)

Grupa 3
Sjeverna Irska – Poljska 3:2 (Feeney 9, Evans 47, Zewlakow 61-ag / Jelen 27, Saganowski 90)
Slovenija – Češka 0:0

Redoslijed: 1. Sjeverna Irska 10 (6), 2. Slovačka 9 (4), 3. Češka 8 (5), 4. Slovenija 8 (5), 5. Poljska 7 (5), 6. San Marino 0 (5)

Grupa 4
Rusija – Azerbajdžan 2:0 (Pavljučenko 32, Zirianov 71)
Wales – Finska 0:2 (Johansson 42, Kuqi 90+1)
Njemačka – Lihtenštajn 4:0 (Ballack 4, Jansen 9, Schweinsteiger 48, Podolski 50)

Redoslijed: 1. Njemačka 13 (5), 2. Rusija 9 (4), 3. Finska 7 (4), 4. Wales 6 (5), 5. Azerbajdžan 1 (4), 6. Lihtenštajn 1 (4)

Grupa 5
Armenija – Estonija 2:2 (Mkhitarjan 31, Jedigarjan 88 / Voskoboinikov 36, Saag 67)
Belgija – Bosna i Hercegovina 2:4 (Dembele 65, Sonck 89-11m / Džeko 7, Jahić 74, Bajramović 81, MIsimović 86)
Španija – Turska (kasnije)

Redoslijed: 1. Španija 12 (4), 2. BiH 9 (5), 3. Turska 8 (4), 4. Belgija 7 (5), 5. Estonija 2 (5), 6. Armenija 1 (5)

Grupa 7
Rumunija – Srbija 2:3 (Marica 51, Stoica 73 / Jovanović 17, Stoica 44-ag, Ivanović 59)
Litva – Francuska 0:1 (Ribery 67)

Redoslijed: 1. Srbija 12 (5), 2. Litva 9 (5), 3. Francuska 7 (4), 4. Austrija 4 (4), 5. Rumunija 4 (4), 6. Farski Otoci 1 (4)