Regija: Najviše reprezentativaca iz Srbije i Hrvatske

Radiosarajevo.ba
Regija: Najviše reprezentativaca iz Srbije i Hrvatske


Procentualno najviše 'A' reprezentativaca, od šampionata iz naše regije, daje Hrvatska nogometna liga (HNL).

Tako u deset klubova HNL-a trenutno nastupa 11 fudbalera, članova državnih selekcija. Jedanaest veličanstvenih u Hrvatskoj do sada odigralo je 154 utakmice za reprezentacije svojih zemalja.

U Super ligi Srbije je 11 reprezentativaca, ali u 16 klubova. Oni su ukupno nastupili u tačno 100 mečeva državnih ekipa.

Premijer liga Bosne i Hercegovine daje tri reprezentativca, u susretima reprezentacija korištenih devet puta.

Isto toliko reprezentativaca je u klubovima društva najboljih u Makedoniji, s tim da su oni svega pet puta oblačili državne dresove. U Prvoj ligi Slovenije dva su igrača A reprezentativca. Odigrali su 28 puta međunarodne reprezentativne susrete.

U Prvoj ligi Crne Gore ne igra niti jedan fudbaler, aktuelni član nacionalnog tima bilo koje od FIFA i UEFA priznatih zemalja, pokazalo je istraživanje agencije Anadolija uoči starta nove sezone.

Dinamo vodeći klub

Među klubovima zapadnog Balkana najviše 'A' reprezentativaca je u zagrebačkom Dinamu. Šampion Hrvatske ima osam igrača koji su standardni ili povremeni članovi reprezentacija svojih zemalja za koje su odigrali 154 susreta.

To su: Josip Šimunić, Alen Halilović, Sammir, Arijan Ademi (Hrvatska), Fatos Beqiraj (Crna Gora), Junior Fernandez (Čile), El Arabi Hillel Soudani (Alžir) i Lee Addy (Gana).

Partizan na drugom mjestu

Drugi najjači klub regije je beogradski Partizan. Crno-beli mogu se pohvaliti sa pet reprezentativaca koji su sakupili ukupno 88 nastupa: Aleksandar Mitrović, Marko Šćepović, Vladimir Stojković (Srbija), Ivan Ivanov (Bugarska) Vladimir Volkov (Crna Gora).

Daleko iza Modrih i Partizana ostali su klubovi, tako da po dva reprezentativca posjeduju Crvena zvezda, Hajduk, Maribor i Vojvodina.

Željezničar iz Sarajeva, Borac (Banja Luka), Vardar, Metalurg Skoplje, Horizont Turnovo, Spartak (Subotica) i Jagodina imaju po jednog igrača koja odlaze povremeno na okupljanja reprezentacija.

Pojedinačno Josip Šimunić, iskusni stoper GNK Dinamo igrač je iz liga regije sa uvjerljivo najviše nastupa za reprezentaciju. Boje Hrvatske branio je 101 put. Drugi najstandardniji reprezentativac regije je Vladimir Stojković iz Partizana, koji je za Srbiju igrao 45 mečeva, javlja agencija Anadolija.

Chelsea je fudbalski klub sa najviše reprezentativaca u svijetu. Ima ih čak 17. Iza kluba bogataša Romana Abramoviča je ukrajinski Dinamo Kijev. Aktuelni fudbaleri prvog tima katalonskog diva sakupili su 926 reprezentativnih utakmica.

U evropskim okvirima najviše reprezentativaca pred početak nove sezone je u Premiershipu Engleske.

Čak 30,9 posto igrača 20 klubova najvišeg ranga takmičenja na Ostrvu članovi su „A“ državnih timova brojnih svjetskih zemalja, odnosno 164 registrovana fudbalera su reprezentativci.

U Bundesligi igrat će ih 113 (21,7 posto igrača šampionata), italijanskoj Seriji A 111 (15,7), francuskom Le Championatu i ruskoj Premier ligi po 106…

Pad broja reprezentativaca zabilježen je i u klubovima španske Primere (20). U odnosu na kraj prošle sezone kada je bilo 84 igrača člana državnih selekcija, pred otvaranje narednog prvenstva ih je 71.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije