Premijer liga najzanimljiviji nacionalni šampionat UEFA-e: Samo se u BiH za titulu bori pet ekipa

Radiosarajevo.ba
Premijer liga najzanimljiviji nacionalni šampionat UEFA-e: Samo se u BiH za titulu bori pet ekipa

Fudbalska Premijer liga Bosne i Hercegovine poslije 22. kola ušla je triler završnicu i postala najzanimljiviji ovosezonski nacionalni šampionat pod okriljem Evropske fudbalske asocijacije (UEFA).

Među 54 šampionata članica UEFA-e samo je u BiH pet timova konkurenata za titulu državnog prvaka. Jedino u završnici Premijer lige BiH razlika između prvog i četvrtog je dva boda, tj. lidera i petoplasiranog svega pet (poredak na tabeli: Široki Brijeg 46 bodova, Zrinjski 46, Željezničar 45, Sarajevo 44), analizira Anadolu Agency (AA).

U Italiji, Njemačkoj i Engleskoj gotovo sve jasno 

Uz BiH posebno zanimljivo je u Ligi za prvaka Belgije, gdje četiri ekipe kidišu na trofej (Gent 35 bodova, Club Brugge 34, Anderlecht 32, Standard 30). I u Prvoj ligi Albanije četiri tima žele do titule, lider Skenderbeu sa 66 bodova, Tirana i Kukësi s po 63, te Partizani kolji je sakupio 60.

Po tri kluba za državnog šampiona bore se u Turskoj (Besiktas 58 bodova, Galatasaray 58, Fenerbahce 56 (-1)), Francuskoj (Lyon 65, PSG 65 (-1), Monaco 59), Moldaviji (Dacia Kišinjev 43 (-1), Milsami Orhei 43 (-1), Sheriff 43), Gruziji (Dinamo Tbilisi 47, Dinamo Batumi 45, Dila Gori 23 (-1)), Armeniji (Pyunik 45, Shirak 41, Ulisses 41) i Sloveniji (Maribor 59, Domžale 55, Celje 54).

U preostalim zemljama Evrope nigdje više od dva kluba ne pretendira na naslov, dok je u Holandiji prošlog vikenda odlučeno pitanje prvaka, jer je PSV poslije 31. kola trijumfalno prošao kroz cilj, za konkurente s nedostižnih 79 bodova.

Primjera radi, poslije 29. kola Bundeslige Bayern ima 73 boda, 12 više od prvog pratioca Wolfsburga, te je pitanje ovosezonskog prvaka u Njemačkoj gotovo pa riješeno. Skoro ista stvar je i u Engleskoj, gdje nakon 32. kola Premier lige Chelsea vodi s deset bodova prednosti nad Arsenalom. I u Italiji Juventus (73 boda) je poslije 31. kola daleko od Lazia i Rome, koji imaju po 58. Od „liga petice“ uz Francusku uzbudljivo je jedino još u Španiji. I nakon 32. kola mrtvu trku vode ljuti rivali Barcelona (78 bodova) i Real Madrid (76).

Dinamo nedostižan u Hrvatskoj, fotofiniš u Rumuniji

U regiji Zapadnog Balkana, Dinamo je uvjerljiv u Hrvatskoj sa 71 bodom, te je ispred Rijeke koja poslije 29. kola ima 59. Partizan je lider u Super ligi Srbije s 56 bodova, pet više od gradskog suparnika Crvene zvezde. Borbu za titulu u Crnoj Gori vode Rudar Pljevlja (61 bod) i Sutjeska (57), a u Makedoniji Vardar (58) i Rabotnički (54).

Od ostalih nešto jačih liga u Evropi, u Ukrajini lider je Dinamo Kijev s 52 boda, pet više od Šahtara iz ratnog Donjecka, dok je u Rusiji prvi Zenit s 56, ispred Krasnodara s 48. Nakon 29. kola šampionata Portugala prvoplasirana je Benfica sa 74 boda, tri više od Porta. Prema svemu sudeći, u Grčkoj prvak će biti Olympiacos, koji nakon 31. kola na kontu ima 73 poena, u odnosno na Panathinaikos sa 62.

U Rumuniji je proteklog vikenda odigran 27. takmičarski krug, te u fotofiniš ulaze Steaua Bukurešt s 57 bodova i Targu s 56. U Poljskoj je prva Legia (52 boda), drugi je Lech (48), u Češkoj Republici Viktoria Plzen ima 59, Sparta Prag 54. Na vrhu tabele u Bundesligi Austrije je Salzburg s 58 bodova. Prati ga Rapid s 52…, piše Anadolu Agency.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije