Poznati svi putnici u baraž

U srijedu su odigrani posljednji susreti kvalifikacija za odlazak na Svjetsko prvenstvo iduće godine.

Direktni putnici u Južnu Afriku su Danska, Švicarska, Slovačka, Njemačka, Španija, Engleska, Srbija, Italija i Holandija. Preostala četiri putnika biće poznata nakon baraža kojeg su izborile reprezentacije: Portugala, Grčke, Slovenije, Rusije, BiH, Ukrajine, Francuske i Republike Irske.

Grupa 1

Na sljedećem Svjetskom prvenstvu nećemo gledati Ibrahimovića i Društvo koji su unatoč pobjedi nad Albanijom od 4:1 u posljednjem kolu Švedska se nije izborila baraž. Mellberg je postigao dva gola za Šveđane, a Berg i Svensson po jedan. Jedini pogodak za Albaniju postigao je Salihi.

Danci koji su osigurali prvo mjesto poraženi su kod kuće od Mađarske. Jedini pogodak na utakmici postigao je Buzsaky. Portugal je drugu poziciju ovjerio visokom pobjedom nad Malton od 4:0. Golove za našeg mogućeg protivnika dali su Nani, Simao, Veloso i Edinho.

Grupa 2

Nogometaši Švicarske odigrali su 0-0 s Izraelom na St. Jakob stadionu u Baselu, te tim bodom potvrdili prvo mjesto nakon posljednjeg kola u drugoj skupini europskih kvalifikacija za SP. Švicarci su kontrolirali utakmicu bez prenaglašenih napadačkih ambicija. Nije ih na to natjeralo čak niti isključenje gostujućeg nogometaša Avihaya Yadina u 59. minuti, kada je Izraelac zaradio drugi žuti karton. Veliki njemački trener Ottmar Hitzfeld tako je uspjehom okončao svoj prvi kvalkifikacijski ciklus na švicarskoj klupi.

Grci su drugo mjesto i ulazak u dodatne kvalifikacije potvrdili rutinskom domaćom pobjedom nad Luksemburgom na atenskome Olimpijskom stadionu. Završilo je 2-1, a gosti su smanjili autogolom Avraama Papadopoulosa u 90. minuti. Novi je pogodak za sastav Otta Rehhagela zabio Theofanis Gekas. Bio mu je to deseti u ovim kvalifikacijama.

Grupa 3

Slovački nogometaši izborili su istorijski prvi nastup na Svjetskom prvenstvu. Do njega su došli pobijedivši Poljsku 0:1 u gostima u utakmici koja se igrala po gustom snijegu. Snijeg je i prije početka prekrio travnjak u Chorzowu. Upravo je klizav teren i razlog zbog kojeg je poljski odbrambeni igrač Seweryn Gancarczyk već u trećoj minuti poslao loptu u vlastiti gol. Naime, umjesto da nakon slovačkog nabacivanja izbije loptu izvan terena, Gancarczyk se poskliznuo i zabio je iza leđa Jerzyja Dudeka.

Bio je to, pokazalo se, i konačan rezultat, koji je Slovačkoj donio prvo mjesto, a ujedno srušio nade Slovenije. Slovenci su u San Marinu slavili sa 0:3, ali nisu dočekali remi ili poraz Slovaka, tako da će SP loviti kroz dodatne kvalifikacije. Česi su, pak, do Južnoafričke Republike mogli samo u slučaju kiksa Slovenije u San Marinu i svoje pobjede protiv Sjeverne Irske. Ali, nijedno se nije dogodilo, a gledatelji u Pragu nisu vidjeli nijedan pogodak.

Grupa 4

U posljednjim dvobojima četvrte skupine evropskih kvalifikacija za SP u Južnoafričkoj Republici, Njemačka je u Hamburgu odigrala 1:1 s Finskom, a Rusija istim rezultatom okončala gostovanje u Azerbajdžanu.

Nijemci su se spasili prvog poraza u kvalifikacijama golom Lukasa Podolskog u devedesetoj minuti utakmice. Bio je to 46. pogodak Kölnova 24-godišnjeg napadača u 81. nastupu za "mannschaft". Ima također i 18 asistencija. U ovom ciklusu to mu je šesti gol.

Finci su vodili sve od 11. minute, kada je u mrežu Renea Adlera loptu poslao Jonathan Johansson. Do 87. minute u gostujućim je redovima igrao 38-godišnji Jari Litmanen.

Nijemci su još u prošlom kolu osigurali nastup na Svjetskom prvenstvu, kao što su Rusi bili sigurni za razigravanje. Sastav Guusa Hiddinka stoga nije odigrao optimalno na gostovanju u Bakuu, gdje je s Azerbajdžanom odigrao također 1-1. Gosti su poveli preko Andreja Aršavina u 13. minuti. U devetoj minuti nastavka izjednačio je i konačan rezultat postavio Vagif Javadov.

Grupa 5

U grupi 5 sve je bilo jasno i prije posljednjeg kola. Španija je bila prva, BiH druga. U međusobnom susretu ove dvije reprezentacije evropski prvaci bili su bolji i slavili sa 2:5. Golove za Španiju postigli su Pique, Silva, Mata i dva puta Negardo, a strijelci za BiH bili su Džeko i Misimović.

Vezano: Španija prejaka za Zmajeve (VIDEO)

Fatih Terim se od reprezentacije Turske oprostio pobjedom protiv Armenije sa 2:0. Golove za Tursku dali su Altintop i Cetin. Belgija je doživjela šesti poraz u kvalifikacijama, a bolji od Advocaatovih izabranika bili su Estonci koji su slavili sa 2:0. Strijelci za Estoniju bili su Piiroja i Vassiljev.

Grupa 6

Hrvatska je nakon dosta muke pirovom pobjedom 2:1 zaključila kvalifikacijski ciklus za SP 2010, u baražu su Ukrajinci koji su očekivano lako slavili protiv Andore rezultatom 0:6.

Iako oslabljeni i prilično indisponirani nakon subotnje pobjede Ukrajine nad Engleskom Hrvati su ipak smogli snage da u Astani ostvare pobjedu kojom su zaključili kvalifikacijski ciklus.

Unatoč brojinim neiskorištenim prilikama Bilićeva ekipa je tek u sudijskoj nadoknadi uspjela zabiti drugi pogodak, kojeg je glavom nakon prodora Srne postigao Niko Kranjčar. Prvo poluvrijeme završilo je rezultatom 1:1, Hrvatska je povela preko Vukojevića, a Kazahstance je obradovao Nuserbaev.

Minimalne šanse koje su gajili Hrvati s lakoćom su ugasili Ukrajinci koji su se sa 6:0 prošetali Andorom.

Grupa 7

U posljednjemu, posve nebitnom kolu u sedmoj skupini europskih kvalifikacija za SP u nogometu, Francuzi su na Stade de Franceu s 3-1 pobijedili Austriju. Bila je to najuvjerljivija pobjeda Francuza u kvalifikacijama, ne računajući onu subotnju protiv Farskih Otoka također u Parizu (5-0). Drugi je gol zabio Thierry Henry, svoj 51. u dresu reprezentacije. Skupio je 115 nastupa.

Litavci su, domaćom pobjedom nad Srbijom 2-1, završili natjecanje bez remija. Četiri su puta dobili, šest puta izgubili. Domaći su oba gola zabili iz penala.

Rumuni su u Ceahlaulu pobijedili Farske Otoke 3-1. Na golu domaćih bio je golman Timişoare Pantilimon, a u napadu njegov suigrač Bucur, strijelac drugog pogotka.

Grupa 8

Alberto Gilardino bio je junak talijanske pobjede protiv Kipra (3-2) u posljednjem kolu skupine 8 kvalifikacija za Svjetsko nogometno prvenstvo u Južnoafričkoj Republici. Italija je već ranije osigurala prvo mjesto i izravan palsman na SP, tako da joj utakmica u Parmi nije bila rezultatski važna, ali malo je tko očekivao blamažu svjetskih prvaka protiv Kipra. A jako je malo nedostajalo da se to dogodi.

Kiprani su vodili s 2-0 pogocima Ioannisa Okkasa u 12. i Chrysostomosa Michaila u 49. minuti. Momčad Marcella Lippija, koja je igrala u šarenom sastavu, bila je na konopcima, ali spasio ju je Gilardino trima pogocima u posljednjih 15 minuta utakmice. Napadač Fiorentine najprije je pogodio u 78. minuti, izjednačio je tri minute kasnije, a pobjedu “azzurrima” donio je u sudačkoj nadoknadi.

Tri je pogotka u srijedu u skupini 8 postigao i napadač Manchester Uniteda Dimitar Berbatov čija se Bugarska od neuspješnog nastupa u kvalifikacijama oprostila visokom pobjedom (6:2) protiv Gruzije. Irska, koje je ranije zacementirala drugo mjesto i dodatne kvalifikacije, za kraj je odigrala bez pogodaka protiv Crne Gore.

Italija 10 7 3 0 18-7 24
Irska 10 4 6 0 12-8 18
Bugarska 10 3 5 2 17-13 14
Kipar 10 2 3 5 14-16 9
Crna Gora 10 1 6 3 9-14 9
Gruzija 10 0 3 7 7-19 3
Italija – Kipar 3:2

Bugarska – Gruzija 6:2