Nijemci, Švicarci, Talijani i Srbi idu na SP, Slovenci u baražu (VIDEO)

Grupa 1

Nogometna reprezentacija Danske pobijedila je u Kopenhagenu velike skandinavske rivale, Šveđane, s 1-0 u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo, čime je osigurala plasman na Mundijal sljedeće godine. U dinamičnoj i prilično izjednačenoj utakmici, pogodak odluke postigao je 26-godišnji vezni igrač iz Aarhusa i bivši suigrač našeg Danijela Pranjića u Heerenveenu Jakob Poulsen u 79. minuti.

Domaćom 3-0 pobjedom nad Mađarima, ostvarenom na Benficinom Stadionu Svjetlosti u Lisabonu, nogometaši Portugala otvorili su vrata dodatnih kvalifikacija. Igrač utakmice Simao Sabrosa dvama golovima, odnosno naturalizirani Brazilac Liedson jednim, uspješno su se nadovezali na pobjedu (1-0) Danaca nad Šveđanima, što je, sve skupa, stavilo nogometaše Carlosa Queiroza u vrlo komotnu situaciju uoči posljednjeg kola.

Portugalci na drugom mjestu imaju bod prednosti pred Šveđanima, te u posljednjem kolu na svom travnjaku dočekuju slabašnu Maltu. Mogućnost da Zlatan Ibrahimović sa svojom reprezentacijom vidi makar dodatne kvalifikacije za Mundijal stoga nije realna.
Kvalifikacije za SP, grupa 1:

Danska – Švedska 1-0 (Poulsen 79)

Portugal – Mađarska 3-0 (Simao 18,79, Liedson 74)

Redoslijed: 1. Danska 21, 2. Švedska 15, 3. Portugal 16, 4. Mađarska 13 (-1), 5. Albanija 7, 6. Malta 1

Grupa 2

U utakmici druge grupe Švicarska je stigla nadomak plasmana na Svjetsko prvenstvo pobijedivši u gostima Luksemburžane 3-0. Philippe Senderos zabio je dva gola, u šestoj i osmoj minuti, dok je Benjamin Huggel u 22. minuti zabio tisućiti gol u povijesti švicarske nacionalne vrste. Za tu su brojku generacijama švicarskih reprezentativaca trebale 104 godine.

Kvalifikacije za SP, grupa 2:

Luksemburg – Švicarska 0-3 (Senderos 6, 8, Huggel 22)

Grčka – Latvija 4:2

Izrael – Moldavija 3:0

Redoslijed: 1. Švicarska 20, 2. Grčka 14 (-1), 3. Latvija 14 (-1), 4. Izrael 12 (-1), 5. Luksemburg 5, 6. Moldavija 3 (-1)

Grupa 3

Pobjedom protiv Slovačke u Bratislavi s 2-0, slovenska nogometna reprezentacija praktički je osigurala (barem) drugo mjesto u trećoj grupi evropskih kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo.

Odabranici slovenskog izbornika Matjaža Keka, koji je ovih dana produljio suradnju sa slovenskom kućom nogometa do 2012. godine, odigrali su odličnu utakmicu u Bratislavi. Poveli su u 56. minuti pravim eurogolom Valtera Birse, koji je iz velike daljine, iskosa s lijeve strane, opalio lijevicom i ''skinuo paučinu'' iz lijevog kuta domaćeg vratara Muche. Konačnih 0-2 postavio je Nejc Pečnik u trećoj minuti sudačke nadoknade iz kontranapada, na asistenciju napadača njemačkog Kölna Milivoja Novakoviča.

Slovačka je pretrpjela drugi poraz u kvalifikacijama, ali još uvijek drži konce svoje sudbine u vlastitim rukama. Ukoliko Slovaci u srijedu u Chorzowu pobijede domaću Poljsku, igrat će na Svjetskom prvenstvu. Ipak, ukoliko ta utakmica završi bilo kojim drugim ishodom, a Slovenija u Serravalleu svlada autsajdera San Marino, na Svjetsko prvenstvo će ići Slovenci.

Pobjeda Slovenije, prva koju su Kekovi nogometaši ostavrili u gostima u ovim kvalifikacijama, praktički je izbacila iz utrke za drugo mjesto Češku, koja je u Pragu pobijedila Poljsku s 2-0 golovima Necida u 51. i Plašila u 72. minuti. Slovačka je vodeća u grupi s 19 bodova, Slovenija druga sa 17, a Češka je treća s 15 bodova.
Kvalifikacije za SP, grupa 3:

Slovačka – Slovenija 0-2 (Birsa 56, Pečnik 90+3)

Češka – Poljska 2-0 (Necid 51, Plašil 72)

Redoslijed: 1. Slovačka 19, 2. Slovenija 17, 3. Češka 15, 4. Sjeverna Irska 14, 5. Poljska 11, 6. San Marino 0

Grupa 4

Pobjedom 1-0 protiv Rusije na moskovskom Lužnikiju nogometaši Njemačke osigurali su kolo prije kraja prvo mjesto u 4. grupi eurokvalifikacija. Slavili su igrači Joachima Löwa 1-0 pogotkom Miroslava Klosea u 34. minuti.

Napadač Bayerna tim je pogotkom osigurao Nijemcima nastup na SP u Južnoameričkoj Republici. Kolo prije kraja Rusi više, s četirima bodovima zaostatka, ne mogu sustići “elf”.

Sastav Guusa Hiddinka siguran je sudionik dodatnih kvalifikacija. Rusi su dominirali u drugom poluvremenu utakmice, ali nisu uspjeli zabiti gol čak niti s igračem više nakon što je Nijemcima u 68. minuti zbog drugoga žutog kartona isključen Jerome Boateng.
Kvalifikacije za SP, grupa 4:

Finska – Wales 2-1 (Porokara 5, Moisander 77 / Bellamy 17)

Rusija – Njemačka 0-1 (Klose 34)

Lihtenštajn – Azerbajdžan 0:2

Redoslijed: 1. Njemačka 25, 2. Rusija 21, 3. Finska 17, 4. Wales 9, 5. Lihtenštajn 2 (-1), 6. Azerbajdžan 1 (-1)

Grupa 7

Nogometaši Srbije deklasirali su na stadionu Crvene zvezde u Beogradu Rumunje pobijedivši 5-0 te time u velikom stilu potvrdili odlazak na Svjetsko prvenstvo. Francuzi su identičnom domaćom pobjedom nad Farskim Otocima ostali na četiri boda zaostatka za Srbima i četiri prednosti pred Austrijancima, te će sigurno u dodatne kvalifikacije.

Dva je gola za ekipu Radomira Antića protiv Rumunja zabio Milan Jovanović, dok su se po jednom u listu strijelaca upisivali Nikola Žigić, Marko Pantelić i Zdravko Kuzmanović. Oba je gola Jovanović zabio nakon isključenja Cristiana Chivua u 84. minuti.

U trećoj utakmici iste grupe Austrija je u Innsbrucku pobijedila Litvu 2-1.

Kvalifikacije za SP, grupa 7:
Srbija – Rumunjska 5-0 (Žigić 37, Pantelić 50, Kuzmanović 78, Jovanović 86, 90+3)

Austrija – Litva 2-1 (Janko 16, Wallner 80-11m / Stankevičius 66)

Francuska – Farski Otoci 5-0 (Gignac 34, 39, Gallas 53, Anelka 86, Benzema 88)

Redoslijed: 1. Srbija 22, 2. Francuska 18, 3. Austrija 14, 4. Litva 9, 5. Rumunjska 9, 6. Farski Otoci 4

Grupa 8

Pogotkom Alberta Gilardina u 90. minuti za konačnih 2-2 u Dublinu protiv Irske, nogometaši Italije osigurali su plasman na Svjetsko prvenstvo 2010. godine. Ovakvim ishodom je postalo jasno da će Marcelo Lippi, koji je s Italijom osvojio naslov svjetskog prvaka na prošlom Mundijalu u Njemačkoj 2006. godine, imati priliku braniti naslov dogodine na prvoj smotri u istoriji koja se održava na afričkom kontinentu.

Irska je povela golom Glenna Whelana u 8. minuti. Poravnao je Mauro Camoranesi u 26. minuti. Sean St. Ledger ponovno je doveo Irsku do prednosti u 87. minuti, a u 90. je Alberto Gilardino spretno iz blizine svladao Shaya Givena, koji je odradio svoju 99. utakmicu na golu irske vrste, te postavio konačnih 2-2.

Možda i jedini Talijan na stadionu koji se nije radovao tom pogotku bio je selektor Irske Giovanni Trapattoni. Ipak, ostaje mu utjeha da je njegova selekcija u subotu i teoretski osigurala drugo mjesto koje vodi u dodatne kvalifikacije.

Reprezentacija Bugarske porazom na gostovanju kod Cipra 4-1 ostala je i bez teoretskih izgleda za plasman u dodatne kvalifikacije za Svjetsko prvenstvo sljedeće godine u Južnoafričkoj Republici. Berbatov i društvo pretrpjeli su u Larnaci još jedan neuspjeh u ovim kvalifikacijama u grupa 8, te ih sasvim sigurno nećemo gledati na Svjetskom prvenstvu. Pogotke za Cipar postigli su Charalampidis u 11. i 20. minuti, Konstantinou u 58. i Aloneftis u 78. minuti, dok je Berbatov bio strijelac za Bugarsku u 45. minuti.

Reprezentacija Crne Gore u istoj je grupi ubilježila prvu pobjedu u ovim kvalifikacijama, svladavši u Podgorici Gruziju s 2-1. Pogotke za Crnu Goru postigli su Radoslav Batak u 13. i Andrija Delibašić u 78. minuti, dok je za goste pogodak upisao Vladimir Dvališvili u 45. minuti.

Kvalifikacije za SP, grupa 8:

Cipar – Bugarska 4-1 (Charalampidis 11, 20, Konstantinou 58, Aloneftis 78 / Berbatov 45)

Crna Gora – Gruzija 2-1 (Batak 13, Delibašić 78 / Dvališvili 45)

Irska – Italija 2-2 (Whelan 8, St. Ledger 87 / Camoranesi 26, Gilardino 90)

Redoslijed: 1. Italija 20 (-1), 2. Irska 16 (-1), 3. Bugarska 11, 4. Cipar 9, 5. Crna Gora 8, 6. Gruzija 3