Lulićev Lazio osigurao proljeće u Evropi

Lazio je u posljednjem kolu skupine D Lige Evrope na svome Olimpicu morao pobijediti Sporting, ali se i nadati da rumunjski Vaslui neće slaviti kod otpisanog Züricha. Oba su uvjeta na kraju zadovoljena i Rimljani su se pridružili Sportingu koji je već ranije osigurao proljeće u Europi.

Lazio je pobijedio Portugalce s 2-0, a prvi je pogodak glavom u 43. minuti postigao Libor Kozak nakon ubacivanja bosansko-hercegovačkog veznjaka Senada Lulića. U nastavku je na 2-0 povećao Giuseppe Sculli. Rimljani moraju zahvaliti i Zürichu koji je, unatoč tome što je bio bez ikakvih izgleda za prolaz dalje, pobijedio Vaslui također s 2-0.

Pobjedama u posljednjem kolu po skupinama nogometne Europa lige poljska Wisla i rumunjska Steaua iz Bukurešta ostvarile su plasman u šesnaestinu finala natjecanja...

U skupini J Steaua je zahvaljujući domaćoj pobjedi nad ciparskim AEK-om iz Larnace, ali i porazu Maccabi Haife od Schalkea, čekirala kartu za šesnaestinu finala. Rumunska ekipa je u Bukureštu sa 3-1 bila bolja od ciparskog AEK-a, a sva četiri pogotka pala su u drugom djelu utakmice.

Rumunji su poveli u 55. minuti utakmice preko Raula Rusescua koji je bio siguran realizator najstrože kazne. Šest minuta kasnije se AEK, koji bi pobjedom također imao šanse za prolazak dalje, vratio u igru. Španjolac Gorka Pintado zabio je za 1-1. Nada kiparske ekipe u eventualni prekret trajala je svega devet minuta kada je Stefan Nikolić (21) postigao prvi, a 15 minuta kasnije i svoj drugi pogodak za konačnih 3-1.

Steaua ne bi prošla dalje da je izraelski Maccabi slavio na svom terenu protiv njemačkog bundesligaša Schalkea. Međutim, njemački tim rutinski je i u duhu fair-playa odradila ovu utakmicu i slavila s 3-0. Prvi pogodak za Schalke zabio je hrvatski igrač u dresu Maccabija, Jurica Buljat, već u sedmoj minuti susreta. Isti je stajao na semaforu do pred sam kraj kada su Marica i Andreas Wiegel zabili za 3-0.

U skupini K engleski Fulham je prokockao rano 2-0 vodstvo protiv već otpisanog Odensea, dok je u drugom susretu Wisla iz Krakova slavila na svom travnjaku protiv Twentea što im je bilo dovoljno da preteknu renomiraniji engleski tim. Fulham je u 31. minuti susreta imao 2-0 protiv Odensea i siguran plasman u daljnju fazu natjecanja. Nakon poluvremena uslijedila je prava noćna mora za sastav Martina Jola.

Najprije je Hans Andreasen u 64. minuti zabio za 2-1, a onda je džoker s klupe, Senegalac Baye Fall, zabio u drugoj minuti sudačke nadoknade za 2-2. Danskoj ekipi taj bod nije apsolutno ništa značio s obzirom da su i uoči ovog kola bili otpisani, ali je zato značio poljskoj Wisli koja je ovu vijest zasigurno dočekala s velikim oduševljenjem.

Poljska ekipa je u posljednje kolo ušla s bodom zaostatka i trebao joj je kiks Fulhama i vlastita pobjeda protiv prvoplasiranog Twentea. Lukaš Gargula i Cvetan Genkov zabili su za 2-1 pobjedu Wisle, dok je jedini pogodak za goste postigao Luuk de Jong. Tim rezultatima Wisla je prošla dalje s osam bodova, dok je Fulham, primljenim pogotkom u sudačkoj nadoknadi, ostao na sedam. Twente je još u prošlom kolu osigurao "jedinicu" u ovoj skupini.

U skupini L Anderlecht je i drugom pobjedom nad drugoplasiranim Lokomotiv Moskovom ostao jedini stopostotan u Europa ligi. Belgijanci su s visokih 5-3 slavili  u Bruxellesu, dok je u drugom susretu, također rezultatski nevažnom po plasman, grčki AEK slavio u Grazu protiv Sturma s 3-1.