Kako je nastao udarac škaricama (VIDEO)

Radiosarajevo.ba
Kako je nastao udarac škaricama (VIDEO)

Majstori udarca bili su Pele, Hugo Sanchez, Rivaldo, Van Basten, Amara Simba... Znali su ih ili ih znaju dobro izvesti Jürgen Klinsmann, Klaus Fischer, Zlatan Ibrahimović... Nedavno smo ih vidjeli u majstorskoj izvedbi Alessandra Florenzija.

Ljudska vrsta uživa u njima stotinu godina. Neka uživa još barem toliko. Sretan vam rođendan, drage škarice!

Otprilike u ovo doba januara mjeseca 1914. godine računovođa Ramon Unzaga udario je loptu na Estadiju El Morro u Talcahuanu akrobatskom tehnikom kakvu svijet dotad nije vidio. Visoku loptu koja je bježala od njega zahvatio je bacivši se na leđa i zamahnuvši nogom visoko u zraku. Dvadesetogodišnji Bask, koji je u rudarsko područje čileanskog juga imigrirao osam godina ranije iz rodnog Bilbaa, ponovio je isti potez nekoliko puta tokom utakmice. Udarac je odmah dobio ime, "Chorera", u čast nadimka (Čorerska škola) kluba za koji je mladi centarhalf nastupao – Morsku zvijezdu (Club Estrella del Mar).

Kada je, igrajući za čileansku reprezentaciju, na isti način udarao loptu na prvom izdanju Copa Americe 1916. godine, argentinski su novinari, zato jer je igrao za Čile, potez nazvali "chilena". Taj naziv nosi i danas, piše Totalsport.hr.

Jedan urugvajski novinar elastičnog je Baska nazvao "trizaga". Brojčano referiranje na njegovo prezime značilo je da Unzaga vrijedi za trojicu, jer svojom igrom lakoćom stječe prednost pred suparnicima. Njegova gipkost omogućavala mu je da škarice izvodi više puta tokom utakmice, a raspolagao je i još jednim akrobatskim potezom: suparnike koji bi glavom igrali na nešto niže lopte preskakivao bi skokom u špagi, odnosno raširenim nogama.

Razloge njegove iznadprosječne gipkosti treba tražiti, osim u genima, također u sklonosti mnogobrojnim sportovima. Bio je Unzaga rođeni atletski višebojac: takmičio se na stotinu metara, kao i na 110 metara s preponama, bacao je koplje, te skakao uvis i motkom. Osim toga, bavio se skokovima u vodu, plivanjem i vaterpolom.

Za knjigovođu je Unzaga u Talcahuanu izučio 1912. godine. Nakon toga zaposlio se u lokalnom rudniku Schwager, za čiju je nogometnu ekipu igrao dok ga nisu primijetili iz Estrelle del Mar. Radio je kao rudarski računovođa, vježbao svakodnevno i igrao nogomet sve dok posljednjeg dana augusta mjeseca 1923. godine, kao 29-godišnjak, nije podlegao posljedicama srčanog udara.

Tokom njegove fudbalerske karijere primao je mnogobrojne ponude iz europskih klubova. Redom ih je odbijao ne želeći napustiti svoje radno mjesto i svoj klub iz Talcahuana. Kao da je, umjesto na obalama Baskijskog zaljeva, rođen na obroncima Anda.

Njegov izum desetljećima usavršavaju najveće svjetske nogometne zvijezde. Znati izvesti dobre škarice smatra se jednim od tehnički najzahtjevnijih fudbalskih poteza. Čak je i slavni Pele jednom prilikom objašnjavao koliko je to teško.

U čast svih onih iznimnih atleta koji su to činili majstorski, a za gušt nama, koji to nismo mogli ni u snu, častimo vas dvjema škaricama Amare Simbe, rođenog Senegalca i nekadašnjega francuskog reprezentativca, koji je bio istinski majstor udarca.

 

 

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije