Nakon utakmice sa Belgijom: Iranci ostavili emotivnu poruku u svlačionici u LA-u
Iranska nogometna reprezentacija ostavila je emotivnu i simboličnu poruku u svlačionici stadiona SoFi u Los Angelesu, uoči odlaska u Seattle gdje ih očekuje naredni susret Svjetskog prvenstva protiv Egipta.
Nakon remija bez pogodaka protiv Belgije (0:0), Iranci i dalje imaju realne šanse za plasman u nokaut fazu, ali njihov boravak u Sjedinjenim Američkim Državama obilježen je nizom specifičnih okolnosti, kao i porukama koje su privukle pažnju javnosti.
Rukom pisana poruka u svlačionici
Po odlasku iz Los Angelesa, iranski reprezentativci su u svlačionici ostavili rukom pisanu poruku u kojoj su se osvrnuli na historiju, identitet i boravak na turniru.
Civilna zaštita upozorila građane: Strogo zabranjeno loženje vatre na otvorenom prostoru!
"Od drevne Perzije od prije hiljada godina do današnjeg civiliziranog Irana, duh Irana ostaje živ i postojan. Hvala Los Angelesu na gostoprimstvu. Došli smo u Los Angeles s ponosom, takmičili se s čašću i odlazimo s dostojanstvom", pisalo je u rukom pisanoj poruci koju je objavio Iranski fudbalski savez.
S koljena na koljeno: Ovo su očevi i sinovi koji su nastupili na Mundijalu kao igrači
U poruci se također zahvaljuje iranskim navijačima koji su dali svoje "srce, glas i dušu" za tim tokom dvije utakmice, a završava se pozivom na mir, poštovanje i prijateljstvo među svim narodima, piše Reuters.
Specifičan boravak u SAD-u
Iranska reprezentacija je tokom turnira imala specifične uslove boravka u Sjedinjenim Američkim Državama. Zbog ograničenja američkih imigracijskih službi, tim nije smio boraviti na teritoriji SAD-a duže od 48 sati, zbog čega je bazni kamp premješten iz Tucsona u Arizoni u Tijuanu u Meksiku.
Za utakmice u Los Angeles su putovali isključivo na dan meča, a nakon završetka susreta odmah bi se vraćali u Meksiko.
Dodatne poteškoće imali su i članovi stručnog štaba te dio igrača, koji su se suočavali s administrativnim i viznim komplikacijama prilikom ulaska u SAD.
Zbog takvih okolnosti, selektor Amir Ghalenoei ranije je njihov status opisao kao 'najpotlačeniju momčad na cijelom Svjetskom prvenstvu'.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.