'Ideja o regionalnoj ligi nije izvodiva'

Radiosarajevo.ba
'Ideja o regionalnoj ligi nije izvodiva'


Mediji iz regiona donijeli su vijest u kojoj tvrde da UEFA ima plan o osnivanju Balkanske lige, na čemu se, navodno, razgovaralo na tajnom sastanku u Budvi. Međutim, Ivica Osim negira bilo kakav sastanak na tu temu Od proljeća 2015. počinje regionalna liga sa 16 klubova iz osam zemalja: Dinamo i Hajduk opet će se boriti s Crvenom zvezdom i Partizanom, a BBB i Torcida mlatiti s Delijama i Grobarima, početak je teksta koji je objavljen u jednom hrvatskom mediju, a u kojem novinar "otkriva", navodni plan, Evropske nogometne organizacije UEFA da se za države s područja nekadašnje Jugoslavije - Hrvatsku, Srbiju, Bosnu i Hercegovinu, Sloveniju, Makedoniju i Crnu Goru, te Bugarsku i Mađarsku organizira srednjoevropsko-balkanska liga, piše Oslobođenje.

Piće ne znači tajni sastanak

Prema navedenoj informaciji, kaže se i to kako su predstavnici nacionalnih saveza, na tajnom sastanku u Budvi, već složili oko toga, te da će u proljeće 2015. startati pomenuta liga. Kao jedan od učesnika sastanka pomenut je i predsjednik Komiteta za normalizaciju Ivica Osim, koji nam je, kada smo mu zatražili potvrdu, tajnog sastanka u Budvi, kratko odgovorio.

"Ne. Nikakvog tajnog sastanka nije bilo u Budvi", kazao je Osim, kojem smo potom pročitali cijeli tekst, na što smo dobili njegov potpuniji odgovor:

"Niko nije dozvolio nekakvu ligu, niti postoji plan UEFA za to. Trebali bismo se valjda prvo mi između sebe dogovoriti, pa tek onda otići s tim planom kod UEFA", govori Štraus i dodaje kako predstavnici pomenutih zemalja ni u jednom trenutku nisu sjedili svi zajedno.

"Izgleda da više ne možeš biti dobar s nekim i popiti piće, a da to ne nazovu tajnim sastankom'', govori Osim za Oslobođenje.

Osim, međutim, ne spori da je ideja o Regionalnoj ligi jako primamljiva, ali da se ona nije aktuelizirala u Budvi. To pitanje se stalno provlači, ali dogovor je zaista teško postići. Gledano finansijski, ta liga bi bila jako dobra, ali ne za sviju. Lijepo bi bilo da ti opet dođu Zvezda, Partizan, Dinamo, Hajduk..., da napune stadion, ali nema više ni tako dobrih stadiona za napuniti. Uz to, najveća prepreka je zapravo sigurnost. Možemo se mi između sebe dogovoriti, ali nikad ne znaš šta je nekome, ko sjedi na tribinama, u glavi i šta je on u stanju uraditi. Liga je primamljiva, ali život je još primamljiviji i on jako puno košta", objašnjava nam Osim, te dodaje kako je nemoguće upoređivati osnivanje košarkaške i rukometne regionalne lige sa fudbalskom, jer su strasti u najvažnijoj sporednoj stvari na sviojetu mnogo jače.

Kamo sreće

"Kamo sreće da se može igrati liga sa timovima sa prostora bivše Jugoslavije. Bilo bi to dobro za sviju, ali vjerujte da u Budvi, nije bilo riječi o tome", priznao nam je Ivica Osim, demantiravši tako vijest koja je munjevitom brzinom prostrujala regionom.

Vezano: UEFA inicirala balkansku ligu?

 

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije