Huligani iz Maribora vraćeni u Sloveniju

Radiosarajevo.ba
Huligani iz Maribora vraćeni u Sloveniju

U Sarajevu već danima vlada navijačka groznica. Ali ne ona, reklo bi se pozitivnog, takmičarskog duha. Već ona groznica, kakvoj ne bi trebalo biti mjesta na sportskim terenima i oko njih.

Nakon, što su objavljene informacije da su trojica Sarajlija napali pripadnike EUFOR-a, za koje se kasnije utvrdilo da su pripadnici mađarskog (a ne bugarskog) bataljona, uslijedili su novi neredi. Još su oprečne informacije, plasirane na brojnim bh. portalima. Ipak, prednjače one prema kojima su mariborski navijači Viole u alkoholiziranom stanju napali Željine Manijake, prenosi Federalna.ba.

"Grupa koja je učestvovala u neredima ispraćena je prema Sloveniji. Ostali navijači koji budu dolazili iz Slovenije bit će dočekani na ulazu u Kanton Sarajevo", rekao je Irfan Nefić, portparol Ministarstva unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo. On je rekao da će eventualne sankcije navijači snositi nakon što bude provedena istraga o ovom slučaju.

Manijaci i mariborske Viole sukobili su se u Strossmayerovoj ulici, portali javljaju kako je obračun bio žestok, Prema nekim informacijama letjele su čaše, pepeljare i stolice iz obližnjih kafića.

Sudeći po izjavama svjedoka, grupa od 30-ak slovenskih navijača napala je skupinu domaćih mladića koja je prolazila pored njih, a svemu je prethodilo verbalno prepucavanje. Sportsport.ba piše da su vidno alkoholizirani slovenski navijači vrijeđali prolaznike sve dok ih iz tri pravca nisu napali domaći navijači. Iskru sukoba navodno je zapalilo skandiranje "nož, žica, Srebrenica". Podsjetimo, isto su skandirali slovenski navijači rukometnog kluba Maribor u februaru tokom utakmice protiv Gradačca.

U Sarajevu se u četvrtak igra i uzvratna utakmica pretkola Europa lige između Sarajeva i Levskog iz Sofije. Već u prvoj utakmici izbio je incident nakon što su Bugari provocirali goste transparentima podrške ratnim zločincima Ratku Mladiću i Arkanu te povicima o Srebrenici. Ovih dana stigle su i nove provokacije u obliku postera, koji u najmanju ruku prikazuju svu čar navijačkog bjesnila, neznanja i fašizma. Čelnici Levskog mole svoje navijače da ne spavaju u Sarajevu zbog straha od mogućih sukoba.

Sarajevo se žalilo UEFA-i službenim putem zbog uvredljivih povika i natpisa na tribinama koje promiču ratne zločince, a srbijanski portali pišu kako krovna evropska organizacija nije pokrenula istragu. Zanimljiva politika UEFA-e koja je prije godinu dana kaznila Sarajevo sa 8  hiljada eura za transparent "Never forget Srebrenica" koji je postavljen na utakmici Orebro SK - FK Sarajevo u Švedskoj.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije