Dinamo još u igri, maksimalan učinak Salzburga

Ajax je u Temišvaru svladao Temišvar 2:1, iako su domaćini poveli već u drugoj minuti golom Goge. Ipak, Suarez je u 8. izjednačio na 1:1, a u 46. je Pantelić postigao pogodak za vodstvo Ajaxa.

Kopljanici su mogli pobjediti i puno uvjerljivije, ali Suarez nije iskoristio čak dva penala!

Domaćini su kraj utakmice dočekali s dvojicom igrača manje. U 50. minuti bio je isključen Bonfim, a u 62. minuti i golman Pantilimon. Bila je to zaista rijetko viđena partija.

Kopljanici su s 11 bodova na prvom mjestu ljestvice sigurni za plasman u šesnaestinu finala. Anderlech je drugi s 8 bodova, a Dinamo je na trećem mjestu sa 6 bodova. Rumunjski predstavnik je ostao na 2 boda i nema izgleda za daljnje natjecanje.

Računica uoči zadnjeg kola je jasna. Dinamu je potrebna pobjeda u Zagrebu protiv Timişoare, te pobjeda Ajaxa u Amsterdamu protiv Anderlechta. To je jedini scenarij koji plave vodi među 32 najbolje ekipe u ovom natjecanju.

Europa liga, 5. kolo Grupe A:

Anderlecht - Dinamo 0:1 (Slepička 58)
Timişoara Ajax 1:2 (Goga 2 / Suarez 8, Pantelić 46)

Tabela:

1. Ajax 5 3 2 0 7-3 11
2. Anderlecht 5 2 2 1 6-3 8
3. Dinamo 5 2 0 3 5-6 6
4. Timişoara 5 0 2 3 2-8 2

Grupa B

Prije posljednjeg kola grupe B Europa lige na vrhu ljestvice je zamršena situacija. Valencia, Lille i Genoa se bore za prva dva mjesta.

Jedini koji su u srijedu mogli osigurati prolaz bili su nogometaši francuskog Lillea. Ipak, oni su se loše snašli na Mestalli, te ih je Valencia pobijedila 3:1. Treba reći kako je domaća ekipa igrala bez ozlijeđenog reprezentativnog veznjaka Davida Silve, ali i najboljeg strijelca Davida Ville.

Uprkos tome, lako su došli do tri boda koja su ih lansirala na prvo mjesto ljestvice (devet bodova). Joaquin je zabio dva, a Mata jedan pogodak, dok je za Lille tek smanjio u samoj završnici Chedjou.

Lille je tako ostao na sedam bodova, a nakon 0:0 u Pragu kod Slavije isti broj bodova ima i talijanska Genoa. Hrvatski nogometaš Ivan Jurić je igrao do 52. minute kada ga je zamijenio Criscito. Kako se bližio kraj utakmice tako je Genoa bivala sve opasnija, no ipak nisu uspjeli slomiti domaćina čime su došli do prvog remija u grupi.

U zadnjem kolu sve u svojim rukama drži Lille jer na domaćem terenu dočekuje nemotiviranu Slaviju. Pobjedom bi se Lille plasirao dalje, dok će u međusobnom ogledu Genoa i Valencia odlučivati o prolazu. Španjolcima će biti dovoljan i remi u tom ogledu.

Valencia - Lille 3-1 (Joaquin 3, 32, Mata 53 / Chedjou 90)

Grupa C

Iz grupe C Europa lige u šesnaestinu finala su se plasirali Hamburg i Hapoel iz Tel Aviva.

Hamburgu je trebala pobjeda za osiguravanje prolaza, a do nje su došli s dva bljeska početkom drugog dijela. Prvo je Marcell Jansen postigao pogodak u 47. minuti, a u 53. je Bečanima san o mogućem igranju u šesnaestini finala oduzeo mladi švedski napadač Marcus Berg.

U drugom ogledu je Celtic pobijedio Hapoel 2:0. Potpuno su mogli slaviti gosti jer su izborili prolaz dalje, ali zadovoljni su mogli biti i domaći igrači jer su ipak upisali prvu pobjedu u grupi. Najljepši trenutak utakmice bio je drugi pogodak domaćina, kada je Robson pravom "bombom" iz slobodnog udarca rasparao izraelsku mrežu.

Hamburg - Rapid 2:0 (Jansen 47, Berg 53)
Celtic - Hapoel 2:0 (Samaras 22, Robson 68)

Tabela:

1. Hamburg 5 3 1 1 7-5 10
2. Hapoel 5 3 0 2 12-8 9
3. Celtic 5 1 2 2 4-4 5
4. Rapid 5 1 1 3 5-11 4

Grupa G

Salzburg je održao stopostotni učinak u Europskoj ligi i u 5. kolu G grupe, a među 32 najbolja kluba iz te grupe ide i španski Villarreal.

Red Bull je u Salzburgu svladao Lazio s 2:1, a Villarreal je u Sofiji pobijedio domaći Levski s 2:0. Salzburški klub je vodeći s maksimalnih 15 bodova, Villarreal je drugi s 9, a Lazio je sa 6 bodova otpao iz utrke, jer ima lošiji međusobni omjer od "žute podmornice". Levski je i dalje bez bodova.

Bila je to utakmica s dva potpuno različita poluvremena. U prvom i nije bilo previše zanimljivo, ali su igrači obje ekipe sve nadoknadili u drugih 45 minuta kada su pala sva tri pogotka, a i jedni i drugi su redali prilike, pogađali okvir gola, zabijali, ali i u većoj mjeri propuštali šanse. Strijelci za domaću ekipu bili su Afolabi u 52. i Tchoyi u 78. minuti, dok je za Lazio poentirao Foggia u 57. minuti.

Pogotke za Villarreal u Sofiji u pobjedi protiv Levskog 2:0 postigli su Rossi u 36. i Senna u 84. minuti.

Red Bull Salzburg - Lazio 2:1 (Afolabi 52, Tchoyi 78 / Foggia 57)
Levski - Villarreal 0:2 (Rossi 36, Senna 84)

Tabela:

1. RB Salzburg 5 5 0 0 8-2 15
2. Villarreal 5 3 0 2 8-5 9
3. Lazio 5 2 0 3 9-9 6
4. Levski Sofia 5 0 0 5 0-9 0

Grupa H

Ekipa Fenerbahčea pobijedila je u Enschedeu holandski Twente s 1:0 u 5. kolu H grupe Europa lige, čime je i matematički osigurala plasman među 32 najbolja kluba u ovome natjecanju.

Domaći nogometaši i njihov trener, bivši engleski izbornik Steve McClaren, imaju za čime žaliti. Bili su bolja ekipa, demonstirali su dobru igru na sredini terena, stvorili više izglednih prilika, ali su pokazali i veliku neefikasnost.

Jednom su pogodili okvir gola, jednom je brazilski odbrambeni igrač gostiju Roberto Carlos izbio loptu s gol crte, a kada je Twente napokon zatresao mrežu gostiju, u sudačkoj nadoknadi, pogodak je bio oporavdano poništen zbog ofsajda.

Fenerbahçe je također bio opasan, ali turski klub je znao i iskoristiti jednu od svojih prigoda. Dogodilo se to u 71. minuti, kada je Lugano poentirao glavom za konačnih 0:1.

Fenerbahče je ovom pobjedom osigurao prvo mjesto na kraju natjecanja, jer sada ima 12 bodova. Twente još uvijek drži svoju sudbinu u vlastitim rukama jer je drugi na tabeli sa 7 bodova, dva više od Šerifa, koji je kao domaćin u Tiraspolu odigrao sa Steauom 1:1.

Domaćini su poveli u 83. minuti golom Diedhiouja, ali je samo četiri minute kasnije Juan Toja postavio konačnih 1:1. Steaua ne može dalje, jer ima tek tri boda na zadnjem mjestu na ljestvici.

U zadnjem kolu Twente gostuje kod Steaue, a Fenerbahče će ugostiti Šerif.

Šerif - Steaua 1:1 (Diedhiou 83 / Toja 87)

Grupa I:

Posljednje kolo grupe I Europa lige neće imati veliki rezultatski značaj. Naime, nakon ove se srijede saznalo da dalje idu Benfica i Everton.

Benfica je do najboljih 32 u ovom natjecanju došla pobjedom kod bjeloruskog BATE Borisova 2:1, dok je Everton trijumfirao u Ateni kod AEK-a 1:0.

U Minsku je frcalo na sve strane, domaćin je imao 14, a gosti 11 udaraca prema suparničkom golu, ali na kraju su samo precizni bili gostujući nogometaši. Javier Saviola i Fabio Coentrao su zabili za vodstvo 2:0, a potom je također igrač portugalske ekipe (Luiz) svladao svog golmana za 2:1.

Desilo se to u 69. minuti, ali nastojanja domaćina u zadnjih dvadeset minuta nisu im donijeli trenutak za radost.

Everton je prvi i jedini pogodak u Ateni zabio već u 6. minuti. Na sjajnu asistenciju Joa strijelac je bio ruski nogometaš Biljaletdinov. Dušan Bajević, trener AEK-a, je iznenadio ostavivši čak pet standardnih igrača iz prve ekipe na klupi, pa ne čudi što je Everton relativno lagano zadržao vodstvo i krucijalna tri boda za prolaz dalje.

BATE Borisov - Benfica 1:2 (Luiz 69-ag / Saviola 47, Coentrao 63)
AEK Atena - Everton 0:1 (Biljaletdinov 6)