Turska i Francuska prve u grupama

Pobjedom protiv Grčke 76-65, izabranici našeg Boše tanjevića i domaćini ovogodišnjeg prvenstva, zadržali su maksimalan učinak i nakon 3. kola. Španija je, imala već dobijenu utakmicu protiv Litvanije, ali je na kraju doživjela i drugi poraz na prvenstvu.

Turska je pred više od 10.000 gledatelja u dvoboju C grupe u Ankari slavila protiv Grčke 76-65 (41-39). Turci su zasluženo slavili jer su, izuzev samog početka dvoboja, držali vodstvo tokom cijele utakmice. Odlučujuća je bila treća četvrtina koju je Turska dobila s 24-12. Početkom posljednje dionice, domaćini su u jednom trenutku imali i 18 koševa prednosti, te njihova pobjeda nije dolazila u pitanje.

Tursku je predvodio Ersan Ilyasova s 26 poena i 5 skokova. Trice je gađao perfektnih 6-6! u Grčkoj je najbolji bio 213 centimetara visoki centar Ioannis Bourousis sa 15 koševa i 7 skokova. Grcima je ovo bio prvi poraz na prvenstvu.

Reprezentacija Španije, koja brani naslov prvaka svijeta, pretrpjela je i drugi poraz u trećem nastupu. Nakon Francuza, "furiju" je savladala i Litvanija 76-73 (35-43) u D grupi u Izmiru.

Iznenađenje je tim veće ako spomenemo da je Španija 14 minuta i 13 sekundi prije kraja dvoboja vodila sa 61-43, odnosno 18 koševa razlike! Litvanija je već u 35. minuti stigla do izjednačenja (66-66), a 39 sekundi prije posljednjeg zvuka sirene je povela košem Linasa Kleize. Isti je igrač šest sekundi prije kraja dvoboja pogodio dva slobodna bacanja za konačnih 76-73 i treću uzastopnu pobjedu svoje selekcije.

Kleiza je sa 17 koševa i 8 skokova prednjačio u Litvaniji, a Maciulis i Pocius dodali su svaki po 13 poena. Za Španiju su po 18 koševa ubacili Juan Carlos Navarro i Marc Gasol, a Rudy Fernandez 13 uz 9 skokova.

Pobjedom protiv Kanade 68-63 (28-28) u 3. kolu D skupine u Izmiru na Svjetskom prvenstvu u Turskoj, francuska košarkaška reprezentacije osigurala je nokaut-fazu.

Francuzi su igrali bez Florenta Pietrusa, te su se neočekivano puno mučili s Kanađanima, a pobjedu su osigurali tek u neizvjesnoj završnici. Kanada je čak u posljednjoj četvrtini nakon dvije minute igre imala i 6 koševa prednosti (52-46), ali su Francuzi brzo uspostavili ravnotežu.

Imali su Kanađani 21 sekundu prije kraja dvoboja, pri zaostatku od 3 koša razlike, napad u kojem su eventualnom tricom mogli izboriti produžetak. No, Brown je neshvatljivo krenuo u prodor na polaganje, spektakularno ga je blokirao Koffi i tu je priči bio kraj.

Nicolas Batum, inače s 24 koša i 7 skokova daleko najbolji igrač Francuske u ovome dvoboju, s dva pogođena slobodna bacanja je postavio konačnih 68-63. U Kanadi, koja je pretrpjela i treći uzastopni poraz, te u ovome dvoboju nije uhvatila zadnju slamku spasa za nokaut-fazu, najefikasniji je bio Levon Kendall s 15 koševa.

U C skupini u Ankari, Portoriko je pobijedio Kinu s 84-76 i stigao do prve pobjede na prvenstvu, dok su Kinezi doživjeli drugi poraz.

SP Turska: Rusija bolja od Obale Slonovače