Srbija poklekla u finalu Mundobasketa: Njemačka je prvak svijeta

11
A. Sokolović

Njemačka je prvak svijeta u košarci.

Oni su u finalu nadigrali Srbiju (83:77) i tako došli do prve titule svjetskog prvaka u historiji.

U svojim vitrinama imali su samo bronzu - kada su 2002. predvođeni Dirkom Nowitzkim došli do trećeg mjesta.

Potresne vijesti: Adis Ahmetović otkrio da ima karcinom

Dobro je tim Svetislava Pešića otvorio utakmicu i bio je bolji u prvoj dionici. Odbrana je bila loša kod oba tima, pa su Srbijanci došli do prednosti od tri poena nakon prve dionice (26:23).

Drugu dionicu bolje su otvarili Nijemci koji su brzo prešli u vodstvo. naše susjede u igri je držao sjajni Bogdan Bogdanović koji je trice 'sipao iz rukava'.

Dobru rolu u prvih 20 minuta imao je i Petruševa onda je na scenu stupio Schroder, koji je s nekoliko poena doveo Njemačku ponovo u vodstvo (43:42).

Nakon završetka poluvremena rezultat je bio 47:47!

U trećoj četvrtini, Srbija je nestala sa scene. Jednostavno u napadu im ništa nije polazilo za rukom, a nisu uspjeli ništa odbraniti.

Njemačka je iz minuta u minutu dizala razliku koja je u jednom trenutku iznosila 12 poena - 65:55, pa 69:57. to je bio i rezultat treće dionice.

Naše komšije su bile razočarane suđenjem, pa su stalno vršile pritisak na sudijsku trojku.

U četvrtoj etapi, Srbija je krenula dobro, Petrušev je napravio seriju 5:0, (66:73), pa su došli na samo minus tri (75:78), pa su imali i minus dva (77:79) ali je nedostajalo vremena, ali i bolje realizacije za zanimljiviju završnicu.

Pogodio je Schroder za 81:77.

Nakon toga više nije bilo povratka za Srbiju.

Njemačka je postala prvak svijeta - prvi put u historiji.