Rusi bolji od Hrvata, Grci od Nijemaca

Hrvatska je porazom otvorila drugi krug takmičenja na Evropskom košarkaškom prvenstvu u Poljskoj. Iako je u skupinu E ušla sa samo dva boda, Rusija je svladala Hrvatsku 62:59.

Hrvatska je u drugi krug prenijela po jednu pobjedu i poraz. Hrvatska je pobjedom praktički mogla izboriti plasman u četvrtfinale, ali sada će priliku za ulazak među osam najboljih morati tražiti protiv Francuske i Njemačke.

Najefikasniji u hrvatskoj reprezentaciji bili su Mario Kasun sa 13 koševa i 7 skokova, Zoran Planinić sa 12 koševa, te Marko Banić sa 11 koševa.

Kod Rusa najbolji su bili Timofej Mozgov sa 18 koševa i 8 skokova, te Kelly Mc Carty i Sergej Bikov koji su dodali po devet koševa.

U susretu drugog kola E skupine Hrvatsku u nedjelju očekuje susret protiv Francuske, a potom u utorak protiv Njemačke.

Grčka bolja od Njemačke

Košarkaši Grčke slavili su nad Njemačom 76:84. Čak 18 puta poslali su Nijemci Grke na crtu slobodnih bacanja u prvih deset minuta (zabili 11), a u svojim su redovima imali raspoloženog Schaffartzika koji ih tricama drži na minimalnom zaostatku.

Nijemci do poluvremena gube koncentraciju, zabijaju se u reket i bacaju „svijeće“ preko grčkih tornjeva, tako da nisu uspjeli značajnije smanjiti dvocifrenu prednost Grka. Sredinom trećeg perioda Nijemci prilaze na minus četiri (trica Svena Schultzea za 45:49), ali Grci preko Printezisa i Schortsanitisa vraćaju na desetak razlike.

Posebno je impresivan bio play Schaffartzik, koji je utakmicu završio s 23 koša bez ijednog promašaja – 2/2 sa slobodnjaka i za dva te 5/5 za tricu.

Njemačke nade ugasila je trica Vassilisa Spanoulisa za 68:79 dvije minute do kraja. Sjajni Schaffartzik do kraja zabija dvije trice, ali to nije bilo dovoljno da se sustigne prednost Helena.

Francuzi razmonitrali Makedoniju

Makedonija nije imala apsolutno nikakvih izgleda protiv razigranih, atraktivnostima sklonih, rastrčanih francuskih igrača koji su od utakmice napravili malo jači trening za izazove koji im predstoje.

Makedonci su poveli 3:2 nakon trice Stefanova. Francuzi zatim prave seriju od čak 15:0 za vodstvo 17:3, a nakon toga više se nisu osvrtali. Posebno impresivno izgledao je rezultat u 15. minuti kada je Francuska kreirala vodstvo 40:11.

Francuski selektor Vincent Collet iskoristio je priliku da isproba neke taktičke varijante pred znatno teže utakmice koje dolaze, zaigrali su gotovo svi igrači s rostera, osim Mahinmija.

Les Blues su najveću prednost ostvarili pred kraj treće dionice kada su vodili 34 razlike (67:33). Kraj utakmice dočekan je u revijalnom tonu.

Najefikasniji u pobjedničkom sastavu bio je dvojac Florent Pietrus i Nando De Colo koji su ubacili po 14 poena, dok su Parker, Batum i Traore dodali po 13 koševa. Makedonija nije imala igrača s dvoznamenkastim brojem poena, devet koševa imali su Massey, Sokolov i Gečevski.