Panathinaikos na krovu Evrope nakon trilera sa CSKA

Košarkaši Panathinaikosa peti put su osvojili naslov prvaka Evrope i izjednačio se s Maccabijem i Vareseom, a uspješniji su samo Real Madrid sa 8 i poraženi finalist CSKA sa 6 osvojenih titula.

Panathinaikos je u finalu završnog turnira Eurolige u Berlinu pobijedio branitelja naslova, CSKA iz Moskve sa 73:71.

U nedjelju smo nakon ukupno možda i najboljih polufinala, u finalu nismo vidjeli previše dobre košarke, pogotovo u drugom poluvremenu koje je bilo klasična 'tučnjava’.

Pao je u prvoj četvrtini berlinskog finala serijom 10-0 došao do 17:12, a nakon što u 12. minuti upisujemo 23:19, atenski Zeleni ubacuju u višu brzinu, upisuju novih 10 uzastopnih poena, te do poluvremena rade ukupno 25-9. U tim trenucima su trice sijevale sa svih strana, u razamaku od samo osam minuta Jasikevičius i Nicholas pogodili su po dvije, Diamantidis, Fotsis i Spanoulis dodali po jednu...

CSKA je u drugom dijelu ipak pokazao nekakve znakove života, pomogli su im malo i suci, no, 'juriš’ nije uspio do kraja. Prvo su se početkom posljednje četvrtine spustili na 56:50. U završne tri minute Hrjapa i Smodiš su tricama unijeli dodatnu neizvjesnost, kod 70:66 Hrjapa je promašio oba slobodna bacanja, ali Diamantidis za osam sekundi nije uspio prevesti loptu nakon čega je Šiškauskas pogodio veliku tricu. U ruletu slobodnih bacanja nepogrešivi su bili Diamantidis i Šiškauskas, Jasikevičius je pogodio tek jedno od dva (73:71), a Šiškauskas je promašio tricu za pobjedu.

Barcelini pripalo treće mjesto

Košarkaši Barcelone osvojili su treće mjesto na završnom turniru Eurolige, nakon što su u Berlinu pobijedili grčki Olimpijakos 95:79 (26:19, 20:11, 27:28, 22:21).

Utakmica je odigrana pred više od 13.000 gledalaca u berlinskoj "O2 World Areni".

Najzaslužniji je za Barcelonin trijumf u utakmici za treće mjesto David Andersen sa 20 poena i četiri uhvaćene lopte.

U redovima poraženog tima najbolji su bili Ioannis Bourousis sa 17 poena i devet skokova, te Lynna Greera 19 koševa.