Nepobjedivi Amerikanci imali sreće protiv Brazila

Najbolju utakmicu na dosadašnjem Mundobasketu u Turskoj ponudili su košarkaši Brazila i SAD-a. Iako je Brazilu nedostajalo samo malo sreće kako bi došli do trijumfa, ipak su svojom odličnom igrom pokazali da se Amerikancima ipak može pružiti snažan otpor, pa i pobijediti ih, što je Brazilcima za malo promaklo.

Brazil je poražen sa 70:68, a nakon prvog poluvremena čak su i vodili sa 46:43. Sve do kraja utakmice bilo je zaista neizvijesno s obzirom da niti jedna ekipa nije uspjevala postići značajniju prednost.

U nastavku utakmice se Brazil borio odlično, uvijek je imao ili prednost od nekoliko poena ili zaostatak od samo dva poena. Na samom finišu Amerikanci su vodili sa 70:68, Brazil je imao napad, Marcelo Huertas je ušao na polaganje, ali je fauliran. Nakon što je promašio prvo slobodno bacanje, ostalo je još tri sekunde do kraja, pa se play Caje Laboral odlučio namjerno promašiti i imati loptu za produžetak ili eventualno za pobjedu u slučaju trice. Međutim, nije bio precizan, lopta je izašla i pobjeda je pripala Amerikancima.

Kevin Durant je sa 27 poena i 10 skokova bio najbolji igrač Amerike i najzaslužniji što je njegova reprezentacija upisala pobjedu, Chauncey Billups je dodao 15, a Derrick Rose 11 poena. Kod Brazila su najefikasniji bili Marcus Vinicius sa 16 poena, Leandro Barbosa je dodao 14, a Tiago Splitter 13 poena i 10 skokova.

Druga sinoćnja utakmica ove grupe pripala je Argentincima koji su upisali i treću pobjedu na prvenstvu, a večeras im je to pošlo za rukom protiv ekipe Angola (91:70). Druge dvije utakmice trećeg kola Mundobasketa Australija i Iran su upisale ubjedljive pobjede protiv Njemačke, odnosno Tunisa.

Hrvatska je po drugi put poražena na SP-u u Turskoj. Slovenija je slavila sa 91:84 u trećem kolu Grupe B. Zanimljivo je da košarkaši Hrvatske nisu pobijedili Sloveniju petnaest godina na velikim takmičenjima.

Slovenci su slavil u vrlo bitnom meču koji će odlučivati o pozicijama uoči starta play offa.
Najbolji redovima reprezentacije Hrvatske bio je Roko Ukić sa 20 koševa, Popović je zabio 18, a Tomas 17. Kod Slovenaca je Laković ubacio 16 poena.

U utakmici Grupe A koja se igrala u istom terminu, reprezentacija Srbije je pobijedila reprezentaciju Jordana rezultatom 112:69.

Utakmica je ovo koja je u samom startu nagovještavala pobjednika. Na poluvremenu Srbija je vodila sa 57:37, a u nastavku utakmice se ta prednost povećavala do krajnjih 112:69. Srbija je imala tri igrača koja su ubacila dvadeset ili više poena. Savanović i Kešelj po 21, Perović 20.