Francuska bolja od Hrvatske, Rusi slomili i Grčku

U okviru drugog dijela takmičenja na Eurobasketu u Poljskoj večeras su odigrani četvrtfinalni mečevi grupe E. U utakmici protiv Francuske Hrvati su predvođeni Popovićem koji je ubacio 16 poena u 12 minuta vodili sve do 23. minute. Iako su bili u visokom ritmu vodstvo 46-41 na poluvremenu bilo premalo u odnosu na viđenu igru.

Ipak, čim su Francuzi digli agresivnost, Hrvatski su se košarkaški organizatori igre pogubili. Parker je u trećoj dionici ubacio 12 poena, suparnici su serijom 20-5 prešli u vodstvo i održali ga do kraja, te utakmicu priveli sa 79-87.

Za sigurno četvrtfinale Hrvatska će morati dobiti Njemačku u posljednjoj utakmici u utorak.

Nakon Hrvatske košarkaši Rusije, aktualni europski prvaci, su u četvrtfinalnoj grupi E uzeli još jedan skalp. Bili su sa 68:65 bolji od Grčke.

Oslabljena Rusija (nastupaju u Poljskoj bez Kiriljenka, Hrjape i Holdena) je vodila tokom cijelog ogleda, ali je na kraju ipak strepila za pobjedu. Nakon plus deset Rusa (63:53), tri minute i 50 sekundi prije kraja, Grčka je napravila seriju 8-0, te su tricom Fotsisa došli na 63:61 minutu i pol prije kraja.

Ipak, McCarty i Monja su zadržali mirnoću prilikom izvođenja slobodnih bacanja, makar je unatoč svemu Grčka mogla u posljednjem napadu izboriti produžetak. Ipak, šut Printezisa nije prošao kroz mrežicu za 68:68.

Kelly McCarty je predvodio Ruse sa 17 poena, devet skokova i dvije asistencije, a odlična pratnja je bio Sergej Monja sa 16 poena.

Grčku ekipu je, kao i obično, vodio Spanoulis sa 12 poena, tri skoka i sedam asistencija.

Košarkaši Makedonije uvjerljivo su pobijedili Njemačku s 86:75. Time su Makedonci zadržali šansu ulaska u četvrtfinale.

Prvo poluvrijeme ovog ogleda bilo je neizvjesno, te se na odmor, nakon brojnih promjena u vodstvu, otišlo sa 36:36. Ipak, na startu nastavka se prelomio rezultat i odlučio pobjednik.

Brzom igrom, uz pregršt ekspresno završenih poena tricama (ukupno 11:22), Makedonija je prvo napravila seriju 9-2 (45:38), a na kraju treće četvrtine već su imali velikih 62:50. Time nisu stali, već su nastavili lomiti slabašne Nijemce, pa je razlika u posljednjem dijelu utakmice dostizala i šesnaest poena plusa za Makedoniju.

Vrbica Stefanov je bio najbolji igrač Makedonije sa 25 poena. Jeremiah Massey je dodao 16, a po 13 Antić i Tasovski. Kod Njemačke izdvojimo tek Luccu Staigera koji je postigao 14 poena.