Eurobasket: Poznati prolaznici u drugi krug takmičenja

Hrvatski košarkaši svladali su Makedoniju rezultatom 81:71 i s dvije pobjede idu u drugi krug. Hrvatska reprezentacija imala početno vođstvo nakon čega je Makedonija uzela stvar u svoje ruke praveći razliku od čak 17 poena prednosti u 15. minutu. Na poluvrijeme utakmice otišlo se kod rezultata 48-34 za Makedoniju.

Drugo poluvrijeme počelo je odličnom serijom Hrvatske reprezentacije od 12-0 što je nagovijestilo mogućnost preokreta koji se do kraja utakmice i desio.

U Bydgoszcz će Grčka prenijeti četiri, a Hrvatska tri boda. Makedonija kao trećeplasirana reprezentacija grupe A prenosi dva boda. Izrael se već ranije oprostio od borbe za medalju.

Hrvatsku su poenima predvodili Nikola Vujčić (12) i Marko Banić (11), te Zoran Planinić koji je uz devet koševa imao i sedam asistencija. Bolji od ostalih u redovima Makedonije Massey s double-double učinkom od 12 postignutih koševa i 10 uhvaćenih lopti.

Izvrsnu utakmicu u grupi C Europskog košarkaškog prvenstva odigrali su Španci i Slovenci. Pobjednik je odlučen tek posije produžetka nakon kojeg su svjetski prvaci slavili 90:84.

Imali su Španci i 15 poena više u posljednjim minutama treće četvrtine, ali niti to im nije bilo dovoljno protiv uporne i sjajno posložene slovenske reprezentacije.

Prednost Španaca se smanjivala kako je vrijeme curilo da bi u posljednjih 1.5 sekundi utakmice Dragič pogodio prvo, a potom namjerno promašio drugo slobodno bacanje. U tom je trenutku semafor pokazivao 78-76 za furiju, do napadačkog skoka je preko Paua Gasola došao Lorbek i pogodio za produžetak Slovenije s istekom vremena, nakon četvrtine dobivene 29:16.

Do srijede jedina neporažena ekipa grupe C ipak je posustala u produžetku, koji je pripao Navarru (19), Fernandezu (17) i društvu. Uz Dragičevih 19 poena, najviše je za Slovence postigao Lakovič, 15.

Košarkaši Turske neokrznuti su prošli grupu D Europskog prvenstva koje se odigrava u Poljskoj. U posljednjem, 3. kolu bolji su bili od domaćina 87:69.

U dvoboju dvije neporažene ekipe dosadašnjeg dijela prvenstva više je pokazala favorizirana ekipa nošena učincima Asika (22 poena, osam skokova), Ilyasove (18 poena, osam skokova) i Türkoglua (13 poena, osam skokova). Gortat je s 21 košem i sedam uhvaćenih lopti bio prvo ime poražene ekipe.