Podsjetnik na nemirnu Neretvu: Poplave iz 1953. godine i "sakriveni" Stari most

0
Radiosarajevo.ba
Podsjetnik na nemirnu Neretvu: Poplave iz 1953. godine i "sakriveni" Stari most
Foto: Facebook / Poplave u Mostaru 1953. godine

U trenucima kada rijeke širom Bosne i Hercegovine ponovo bujaju, podsjećamo se na autentične fotografije koje svjedoče o razmjerima velike poplave iz 1953. godine.

Prizori zabilježeni u to vrijeme najbolje oslikavaju neukrotivu prirodu i nepredvidivost Neretve, rijeke koja je tada pokazala svoju punu, razornu snagu.

Na snimcima koje je objavio Arhiv Hercegovačko-neretvanskog kantona vidi se Neretva koja je dosegla nevjerovatno visok nivo, pri tome "sakrivši" čuveni Stari most, kao i dijelove starog grada koji se nalaze tik uz rijeku.

Ivica Puljić analizira Trumpove odluke: "Amerika se izolira, a šta je sa Zapadnim Balkanom...?"

Ivica Puljić analizira Trumpove odluke: "Amerika se izolira, a šta je sa Zapadnim Balkanom...?"

Iako su snimci stari više od sedam decenija, razmjeri i posljedice tadašnje poplave vizuelno su vrlo slični onome čemu nažalost svjedočimo proteklih dana u našoj domovini.

Ovi dokumenti ostaju u arhivu kao tihi svjedoci historije i vječni podsjetnik na ćudljivu narav rijeke Neretve, koja stoljećima oblikuje život Mostara i njegovih stanovnika.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (0)

/ Povezano

/ Najnovije