Sve što trebate znati o Tokophobiji - strahu od trudnoće
Kao žene, svi imamo strah od neželjene trudnoće, tokofobije. Ali, to je do tačke u kojoj ste prestravljeni od trudnoće u cjelini?
Postoji razlika između nade da će doći vaše razdoblje i straha od trudnoće, tokofobije. Bilo je mnogo puta u kojima je moje razdoblje kasnilo i odjednom sam zaplašila da sam trudna. Mislim da je gotovo svaka djevojka imala taj osjećaj. Bez obzira da li ste koristili zaštitu, uvijek postoji “šta ako” prolazi kroz vašu glavu.
Mislim, ako sam, na primjer, zatrudnjela, naravno, poludjela bih, ali ne bih se bojala same trudnoće. Bila bih više uplašena kad bih si mogla priuštiti odgoj djeteta, ako bi otac bio uključen, itd.
Olujni vjetar zahvatio BiH: Pogledajte kakvu je štetu napravio
Vaš vodič za tokofobiju
Ali postoje žene, možda si ti jedna od njih, koja se boji trudnoće. Ovaj patološki strah od trudnoće naziva se tokofobija. Vjerovatno nikad prije niste čuli za to, ali samo zato što nije mainstream ne znači da žene to ne doživljavaju.
Odvest ću vas dublje u svijet tokofobije, kako biste razumjeli šta je to i kako ga prevladati. Ne želite da vas ovaj strah spriječi da imate budućnost.
1 - Šta je tačno tokofobija? Tokofobija je patološki strah od trudnoće što rezultira izbjegavanjem porođaja kod žena. Iako se većina žena boji porođaja, tokofobija je u paru s ekstremnom tjeskobom zbog tog događaja.
2 - Može početi od djetinjstva ili odrasle dobi. Žene mogu razviti taj strah kao djeca ili tokom rane odrasle dobi. Za neke su žene vidjele video zapise o rođenju koji su ih traumatizirali, dok su drugi čuli priče o trudnoćama koje su bile manje od ugodnih.
Ovi traumatski događaji navode ženu da osjeća strah od rađanja. Obično je tokofobija povezana sa strahom od rada, a ne od same trudnoće.
3 - Dvije vrste tokofobije. Tokofobija je klasificirana u dvije kategorije: primarnu i sekundarnu. Šta to znači? Primarna tokofobija je strah od porođaja koji nema iskustva s trudnoćom. U suštini, ona nema djece, pa njen strah ne proizlazi iz osobne situacije trudnoće.
Sekundarna tokofobija je strah od porođaja nakon što žena sama proživi traumatski događaj tokom trudnoće. Rođenje je moglo biti bolno, trudnoća je mogla biti mrtvorođena, itd.
4 - Zbog čega se boje trudnoće? Nijedna se žena ne boji trudnoće niotkuda. Mnoge se žene boje uplašenosti i, naravno, budućnosti sebe i svog djeteta. Međutim, obično, da bi se dobila fobija, dogodilo se nešto traumatično.
Ova trauma ne mora biti ogromna, samo bi mogla vidjeti kako druga žena rađa, što ju je preplašilo. Ili čuti kako krikovi dolaze iz bolničke sobe. To bi moglo biti dovoljno da bi neko dao tokofobiju.
5 - Različite metode kontracepcije. Žene koje pate od tokofobije koriste različite metode kontracepcije kako bi spriječile trudnoću. Sada, neki izbjegavaju seks općenito, jer je to najbolji način da imate 100% povjerenja da nisu trudni. Drugi koriste abortus, carski rez ili usvajanje kao alternativne metode za sprječavanje odlaska u prirodni rad.
To uistinu ovisi o nivou tokofobije pojedinih iskustava. Neke žene će moći ostati trudne, međutim, zbog straha od rada ići na carski rez.
6 - Nema stvarnog lijeka za to. To je psihološki utemeljen strah. Dakle, nema pilule koja bi vam pomogla izliječiti vašu tokofobiju. Budući da je sve u glavi, mora se nositi s profesionalcem koji ima iskustva u radu s tokofobijom. Ali trebate znati da je možete prevladati. To je stvar s psihološkim strahovima, oni su svi u tvojoj glavi, tako da samo ti imaš kontrolu nad njom.
7 - Ali terapija pomaže. Terapija je najbolji način da vam pomogne u prevladavanju straha od tokofobije. Moći će pronaći glavni uzrok kada se razvije tvoja tokofobija i način na koji ćeš pokušati pomoći u prevladavanju tog straha.
Pišući u časopisu, pomažete ostvariti vlastite strahove i razmišljati o njima. Refleksija je sjajan način da pomognete racionalizirati svoje postupke i shvatiti šta ćete učiniti kako biste sebi pomogli.
8 - Priznajte da imate taj strah. Ako ste u poricanju, pomirite se s tim strahom. Ako ne, vaš terapeut moći će vam pomoći da to prihvatite. Priznanje da patite od tokofobije znači da shvatate da ga imate i da to utječe na vaš život. To vam pomaže da vidite svoju tjeskobu.
9 - Pobrinite se da vaš partner zna. Ako patite od tog straha i ako ste u vezi, morate biti sigurni da vaš partner zna. Moći će vas podržati.
Osim toga, sam odlazak na terapiju i onda kao par pomaže vam oboje razumjeti kroz šta prolazite. Vaš partner ne mora biti tu za svaku sesiju. Međutim, ako dođu s vremena na vrijeme na terapiju, dobit će alate koji će vam pomoći u tome.
10 - Pokušajte meditirati. Pokušaj vježbanja yoge, meditacije i drugih anksioznih vježbi pomaže vam u prevladavanju tokofobije. Budući da se to temelji na anksioznosti, potrebna vam je pomoć kako bi se smanjila tjeskoba, na taj način imate veće šanse da je kontrolišete.
Praktikovanje pažnje je također još jedan odličan način rada kroz strah. U osnovi, isprobajte nekoliko različitih metoda i pogledajte koja vam je najbolja, piše hr.justinfeed.com.
Sada kada znate sve o strahu od trudnoće, ako mislite da patite od toga, potražite stručnu pomoć. Ne želiš da ti tokofobija preuzme život.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.