Studenti iz BiH 3D printerom izrađuju zaštitne vizir maske za medicinsko osoblje

Fena
Studenti iz BiH 3D printerom izrađuju zaštitne vizir maske za medicinsko osoblje
Foto: Fena / Vizir maska

Studenti Tehničkog fakulteta u Bihaću, te njihovi asistenti i profesori počeli su s izradom zaštitnih vizir maski za zdravstvene radnike u Unsko-sanskom kantonu (USK).

Prve vizir maske 3D printerom izradili su Bužimljani Hasan Talić i Dženan Bajrić, a njihov primjer već slijede i mladi ljudi iz Cazina, Velike Kladuše i Bihaća.

Domaća pamet u borbi sa pandemijom: Zeničani prave maske za zaštitu ljekara

"Vizir maske su posebne jer su prva linija zaštite medicinskog osoblja, koje je u direktnom kontaktu sa zaraženim osobama i zato smatramo da su u ovom momentu najpotrebnije Kantonalnoj bolnici 'Dr. Irfan Ljubijankić'. Tako smo njima zasad dostavili deset maski, te po pet domovima zdravlja u Bužimu i Bosanskoj Krupi", rekao je apsolvent Tehničkog fakulteta u Bihaću Dženan Bajrić.

Asistent na bihaćkom Tehničkom fakultetu Hasan Talić istakao je da su problem s nabavkom repromaterijala riješili uz pomoć kolega iz sarajevske firme CPGdesign.

"Bilo bi jako teško ovo realizirati, da nam ne pomažu kolege iz Sarajeva. Uspjeli smo i unaprijediti izradu, tako da nam sada za jednu vizir masku treba maksimalno tri do četiri sata", kazao je Talić.

Fakultetski profesori naglasili su kako su u ovaj projekt uključeni sadašnji i bivši studenti, ali i nastavno osoblje. Najavljeno je i da će se preko Tekstilnog odsjeka krenuti sa šivanjem običnih zaštitnih maski, te da će sve aktivnosti financijski podržati kantonalna vlada.

"U izradu vizir maski uključeni su studenti, asistenti i profesori, a imamo najavu da će nas podržati i Vlada USK. Pozvali smo i studente Tekstilnog odsjeka da nam pomognu u šivanju običnih zaštitnih maski, koje bismo ustupili migrantima i izbjeglicama", kaže dekan Tehničkog fakulteta u Bihaću Atif Hodžić.

Sve ove aktivnosti posebno su pohvalili doktori i medicinski radnici iz Kantonalne bolnice "Dr. Irfan Ljubijankić".

-Osim što je ovo prva linija zaštite medicinskog osoblja, smanjuje se i mogućnost kontaminacije ionako deficitarnih ostalih zaštitnih sredstava. Sve pohvale i veliko hvala Tehničkom fakultetu i svim ljudima, koji učestvuju u izradi - rekao je predsjednik Sindikata ljekara i stomatologa USK Amir Rekić.

Već ranije s proizvodnjom običnih zaštitnih maski na području Unsko-sanskog kantona počeli su velikokladuški Saniteks i Tera Nova iz Bihaća, kao i još nekoliko manjih preduzeća.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Povezano

/ Najnovije