Stručnjaci pomažu restauraciju pisane građe iz perioda Osmanlija
Radionice će biti realizirane u okviru projekta “Obnova kulturne baštine na Balkanu” koji provodi Turski kulturni institut "Yunus Emre" pod pokroviteljstvom Centralne Banke i Ministarstva za razvoj Republike Turske.
"Radionice će biti postavljene u Arhivu Bosne i Hercegovine, Historijskom arhivu i Arhivu Hercegovačko-neretvanskog kantona, a njihov osnovni zadatak je popravka oštećenih rukopisnih i historijskih dokumenata, koji su sačuvani iz perioda osmanske vladavine", navodi se u saopćenju Instituta "Yunus Emre" u Sarajevu.
Grupa stručnjaka za pisanu građu iz Turske će u okviru projekta u četvrtak i petak posjetiti Mostar i Sarajevo gdje će prisustvovati radionicama te razgovarati sa bh. predstavnicima o restauraciji pisane građe u BiH.
Institut je od 2012. godine, otkad vodi projekat koji obuhvata digitaliziranje pisane građe iz osmanskog perioda, čime štiti ovu građu i omogućava njeno lakše korištenje u svijetu nauke, digitalizovao ukupno 10.000 rukopisnih i 5.000 štampanih djela koja se nalaze u Bosni i Hercegovini, Hrvatskoj, Makedoniji i Kosovu.
"Radovi u Bosni i Hercegovini su obavljeni u velikom broju institucija, biblioteka, arhiva i tekija, a kao rezultat digitalizovano je 1.756 rukopisnih i 3.367 štampanih djela. Za vrijeme ovih radova ustanovljeno je da je značajan dio rukopisa vremenom oštećen i da ima potrebu za naučnom restauracijom", navodi se u saopćenju Instituta "Yunus Emre" u Sarajevu.
Institut "Yunus Emre" će u Arhivu Bosne i Hercegovine, Historijskom Arhivu Sarajeva i Hercegovačko-neretvanskom arhivu postaviti radionice za restauraciju rukopisa, u kojima je sadržan sav potrebni materijal i oprema.
Postavljanje ovih radionica vodit će penzionisani direktor Biblioteke rukopisa Suleymaniye dr. Nevzat Kaya, a u okviru radionica neće biti samo obrađivana građa iz ovih arhiva već i djela koja se nalaze kod drugih osoba i institucija.
Također, u skorijoj budućnosti planirano je organizovanje programa obuke za stručnjake koji će raditi u ovim radionicama.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.