Pišem ti bosančicom: Knjiga kojom se ovo pismo želi sačuvati od zaborava

Fena
Pišem ti bosančicom: Knjiga kojom se ovo pismo želi sačuvati od zaborava
/ Fena
Knjiga 'Pišem ti bosančicom', koja se u stručnom kontekstu bavi historijatom pisma bosančica, predstavljena je večeras u Gradskoj galeriji Collegium artisticum u Sarajevu.

Knjiga donosi objašnjenja geografske rasprostranjenosti, morfoloških osobina i nekih pojavnih oblika pisma koje je bilo rasprostranjeno na teritoriji široj od današnje BiH.

Finalni je proizvod Projekta 'Pišem ti bosančicom' koji je realizovalo Udruženje likovnih umjetnika primijenjenih umjetnosti i dizajnera BiH, u sklopu 'Dijaloga za budućnost' koji su implementirali UNDP, UNICEF i UNESCO u partnerstvu s Predsjedništvom BiH.

Projekt je osmislila profesorica Amra Zulfikarpašić koja je i priredila knjigu, a na predstavljanju je kazala da je sve urađeno s ciljem da se bosančica približi mladim ljudima.

Naglasila je da su zainteresirani za njeno izučavanje i da imaju želju da je sačuvaju od zaborava. Osim bh. studentima i mladim ljudima, navela je, bosančica je zanimljiva i studentima van regije, čak i u Sjedinjenim Američkim Državama.

"To je pismo toliko lijepo da se mladi odmah zaljube u njega", istakla je Zulfikarpašić te dodala da su interesovanje za bosančicu pokazali i dizajneri koji je počinju koristiti u svojim radovima.

Drugi dio knjige čine dva naučna rada profesorice Lejle Nakaš pod nazivom 'Bosančica kao varijetet ćirilične minuskule' i 'Hrvatsko-bosanska ćirilična korespodencija 16. i 17. stoljeća'.

Nakaš je također naglasila značaj približavanja bosančice mladim ljudima koji je mogu sačuvati od zaborava.

U realizaciji projekta učestvovale su četiri akademije likovnih umjetnosti: u Sarajevu, Trebinju, Širokom Brijegu i Cetinju (Crna Gora), uz koordinaciju ULUPUBiH-a.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Povezano

/ Najnovije