Rad profesora iz Tuzle među 43 autora iz cijelog svijeta

0
F. V.
Rad profesora iz Tuzle među 43 autora iz cijelog svijeta
Foto: Detektor.ba / Enes Osmančević

U izdanju poznate izdavačke kuće "Routledge" iz Londona nedavno je iz štampe izašla knjiga "Globalni priručnik o medijskoj odgovornosti", koju su uredili Susanne Fengler, Tobias Eberwein i Matthias Karmasin.

Globalni priručnik o medijskoj odgovornosti okuplja vodeće naučnike koji pišu o odgovornosti medija, te na akademskoj razini raspravljaju o različitim modelima samoregulacije medija i transparentnosti redakcija širom svijeta.

Knjiga nudi komparativnu analizu režima odgovornosti različitih varijanti. Kako se navodi, riječ je o prvom interdisciplinarnom akademskom okviru koji "uspoređuje strukture medijske odgovornosti na svim kontinentima i stvara neprocjenjivu osnovu za dalja istraživanja i kreiranje politika".

'Mi smo sada prepušteni Bogu': Jeftini izvoz za Srbiju raste, kao i cijene za domaće građane

'Mi smo sada prepušteni Bogu': Jeftini izvoz za Srbiju raste, kao i cijene za domaće građane

Među 43 autora iz cijelog svijeta je i akademski rad prof. dr. Enesa Osmančevića, koji se bavio pitanjem "vlasti, medija i javnosti u korelaciji višestrukih negativnih utjecaja".

Inače, dr. Osmančević je vanredni profesor žurnalističkih nauka na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Tuzli i član Odbora za politologiju Akademije nauka i umjetnosti BiH.

Rad profesora Osmančevića jedini je iz BiH i s prostora regije koji je uvršten u ovo djelo namijenjeno naučnicima, studentima novinarstva, sociologije, političkih nauka, ali i kreatorima politika i praktičarima.

Profesor Osmančević upozorava na međusobni odnos vlasti, medija i javnosti u Bosni i Hercegovini, što, po njemu, ukazuje na nedemokratski oblik vladavine s jedne strane, ali i nekritički odnos javnosti i medija prema vlasti. To, navodi, ima dalekosežne negativne posljedice po razvoj društva i demokratije u BiH.

"Nasuprot teorijskim postavkama i političkoj praksi razvijenih demokratija, vlast, mediji i javnost u Bosni i Hercegovini stoje u odnosu višestruko negativnih međusobnih utjecaja. Umjesto da interaktiraju, kritiziraju i potiču jedni druge, vlast, mediji i javnost jedni druge sputavaju, guše i opstruiraju", izjavio je prof. Osmančević za portal Politicki.ba.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Komentari

Prikaži komentare (0)

/ Povezano

/ Najnovije