Profesor Istanbula: „Nadam se da Srbija neće dobiti dronove Bayraktar“
Kako se savremeno bojno polje transformiralo, te dronovi imaju sve veću ulogu u konvencionalnom ratovanju, u prvi plan je došao turski borbeni dron Bayraktar TB2 koji je tokom invazije Rusije na Ukrajinu, ali i ranije tokom sukoba u Azerbajdžanu, došao u žižu svjetske javnosti.
Piše: Faruk Vele
Bayraktar BT2 ne samo da je povećao ugled Turske i njezine namjenske industrije u svijetu, već je proslavio i njenog idejnog tvorca Selcuka Bayraktara.
Uživo iz Novog Sada | Vučić ispred SNS stranke: 'Večeras ću da pošaljem tri poruke'
Uslijed promjena na geopolitičkoj sceni, te promjena odnosa sa Izraelom i Amerikom, zvanična Ankara je u posljednjih desetak godina započela jačanje svoje namjenske industrije.
Srbija želi Bayraktare
Danas je Turska među glavnim proizvođačima dronova među kojima su najpoznatiji Bayraktar TB2, Akinci i Anka. Turska se posljednjih godina uspjela do 14. mjesta u namjenskoj industriji u svijetu.
Nakon Ukrajine, cijeli svijet želi turske dronove.
Dugogodišnji turski diplomata Alper Coşkun u Washingtonu nedavno je za Al Jazeeru Balkans izjavio da su dronovi postali ozbiljan izvor ponosa i perjanica turske namjenske industrije, ali što je jako važno postali su faktori preokreta na ratištima od Sirije i Libije, preko južnog Kavkaza do sada Ukrajine.
Početkom aprila ove godine predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da će Srbija uskoro nabaviti bespilotne letjelice “Barjaktar”.
“Od Erdogana sam tražio Barjaktare i preko reda ćemo dobiti tu mogućnost”, kazao je Vučić, prenijeli su mediji.
Vučić je do sada u više navrata govorio o tome da želi nabaviti Bayraktare. Utjecajni Foreign Policy nedavno je pisao da Srbija pregovara o nabavci turskih dronova, na vlasti u Ankari nisu se oglašavale.
Portal Radiosarajevo.ba tražio je, također, stav turskih vlasti, ali zasad nismo dobili dogovore.
Pojedini akteri, međutim, kritiziraju izjave Vučića nazivajući ih spinom, „jer godinama obećava turske dronove, ali ih Turska ne šalje“.
Ukrajina će spriječiti realizaciju prodaje
Profesor diplomatskih studija Ragip Kutay Karaca iz Istanbula u izjavi za portal Radiosarajevo.ba komrnzirao je istupe oredsjednika Srbije.
„Nadam se a do ove prodaje neće doći. Ukrajinsko-ruska kriza može spriječiti realizaciju ove prodaje“, kazao je profesor Karaca za Radiosarajevo.ba.
Profesor Karaca smatra da je operacija "Proljetni štit" iz 2020. godine dovela do rastućeg značaja turskih vojnih dronova (SIHA) u svijetu. Ovo se potvrdilo i tokom sukoba u Libiji.
Foto: Haberler: Ragıp Kutay Karaca
„Azerbejdžan je učinkovito iskoristio turske vojne dronove (SIHA) koje je kupio od Turske na bojnom polju. Fukujama (Facncis, filozof, politolog i ekonomist) piše da je korištenje turskih vojnih dronova doprinijelo uspjehu Turske kao regionalne sile i imalo odlučujući učinak na ravnotežu snaga. Može se reći da su turski vojni dronovi (SIHA) postali politički alat koji Turska učinkovito koristi u regiji. Vidjelo se da su se turski vojni dronovi, također, izdigli na komercijalni nivo protiv globalnih sila koje monopoliziraju prodaju oružja, porukama koje bez premca daju neprijateljskim vojskovođama, a neosporne po tragovima koje su ostavili na ratnu historiju“, rekao je profesor. Karaca za Radiosarajevo.ba.
Prvi ambasador Bosne i Hercegovine u Turskoj, naš ugledni novinar i publicista, Hajrudin Somun, nedavno je za naš portal, također, komentirao navode Vučića da će „preko reda“ dobiti ubojite turske dronove.
„E, kad se u tom svjetlu pogleda Vučićeva tvrdnja da će Srbija 'preko reda' dobiti od Turske Bajraktare koji su Ukrajincima pomogli da zaustave prodor ruskih trupa do Kijeva, onda bi bilo prirodno da taj posao uslovi obavezom Srbije da ih sutra - možda ne Vučić nego njegovi militanti i huškači za obnovu „srpskog sveta“ poput Vulina i Dačića - neće na ovaj ili onaj način upotrijebiti protiv Bosne i Hercegovine. Od Srbije bi Turska trebalo da dobije garanciju da će poštovati suverenitet i teritorijalni integritet – uključujući posebno entitet Republiku Srpsku. I to pismeno, kao što je predsjednik Putin tražio od NATO-a da neće primiti Ukrajinu. Inače, zna se šta bi je čekalo! To je ono što je nama u Bosni i Hercegovini potrebno i od Turske i NATO pakta", rekao je ranije Somun.
FOTO: AA: Hajrudin Somun
Groblja ruskih tenkova
Ivan Trajković, dugogodišnji novinar i kolumnista, specijaliziran za IT tehnologije, nedavno je u autorskom tekstu za Al Jazeeru Balkans napisao da je da je “Autsajder bolji od favorita”, te da je “Turski dron promijenio tok rata u Ukrajini”.
“Rusija je do sada u Ukrajini izgubila najmanje 530 tenkova i više od 2.000 drugih vrsta oklopnih vozila – bar trećina uništena je iz vazduha, mahom korišćenjem ‘Bayraktara’”, naveo je ovaj autor.
Inače, “Bayraktar TB-2” je trenutno u upotrebi u Turskoj (najmanje 110 letelica), Azerbejdžanu, Etiopiji, Kirgistanu, Maroku, Kataru (šest letelica), Turkmenistanu i u Ukrajini. U junu ove godine Poljska očekuje isporuku svojih 24 primjeraka TB-2. Albanija je u julu prošle godine potpisala pismo o namjerama za kupovinu najmanje tri letjelice, a za skoro uvođenje “Bayraktara” u svoje vazduhoplovstvo su zainteresirane i Mađarska, Bugarska, Letonija, Slovačka i Kazahstan.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.