Mediji i LGBT teme: Homofobija u porastu

Radiosarajevo.ba
Mediji i LGBT teme: Homofobija u porastu

 

U Sarajevu je povodom Međunarodnog dana borbe protiv homofobije i transfobije upriličena info sesija za novinare i novinarke. 

Ovom prilikom predstavljen je i tzv. 'Rozi izvještaj' - godišnji izvještaj o stanju ljudskih prava LGBT osoba u BiH u 2012 godini. 

Ovo je druga od osam info sesija koje se organiziraju s ciljem pružanja osnovnih informacija vezanih za prava i kulturu LGBT osoba, kao i upoznavanje sa korektnom terminologijom, te postizanjem profesionalnog i etičkog izvještavanja. U toku osam sesija novinarke i novinari će imati priliku razgovarati sa gostima i gošćama kako iz regije tako i iz BiH koji_e se bave LGBT temama kroz teoriju, praksu i aktivizam.

Emina Bošnjak, koordinatorica programa u Sarajevskom otvorenom centru, za portal Radiosarajevo.ba kaže: 

"Riječ je o drugom izvještaju o stanju ljudskih prava i on obuhvaća 2012. godinu. Pratili smo slučajeve u kojima smatramo da se krše prava LGBT osoba i dokumentirali ih. Bilo je oko 40 slučajeva, među kojima su govor mržnje, zločin iz mržnje, diskriminacija, kršenje prava na slobodu udruživanja, okupljanja i izražavanja. Fokusirali smo se i na oblasti obrazovanja i medija. Pratili smo govor mržnje na web portalima i forumima."

Zaključak izvještaja je da se stepen homofobije u našoj zemlji - povećao, ali aktivisti smatraju da je jedan od razloga za to i veća vidljivost LGBT osoba. 

Predložene su i dvije prioritetne mjere - uvođenje pojma zločin iz mržnje u Krivični zakon, kao i uspostavljanje jednakih procedura za izmjenu ličnih dokumenata i matičnog broja za transeksualne osobe.

Kampanja 'Neka ljubi ko god koga hoće'

Lejla Huremović, koordinatorica medijske kampanje Neka ljubi ko god koga hoće, koja je pokrenuta povodom 17. maja - Međunarodnog dana borbe protiv homofobije i transfobije, na novinarskoj sesiji iskazala je zadovoljstvo odazivom medija u BiH. Interes za kampanju pokazali su i mediji koji do sada nisu izvještavali o LGBT temama, a neki od portala kontaktirali su ih sa molbom da preuzimaju elemente medijske kampanje. 

Gošća iz Hrvatske Marina Milković (Zagreb Pride Udruženje) predstavila je iskustva njihovih kampanja, a nakon kojih se ispostavlja jedan zaključak - ovakve kampanje pomažu da najširi sloj publike, oni koji znaju ko su LGBT osobe, postanu svjesni problema i poteškoća sa kojima se susreću u svakodnevnom životu, na svim poljima. Na žalost, ovakve kampanje neće iskorijeniti mržnju kod ljudi koji su odranije gajili oštre homofobne stavove, čak će je i pojačati - no u konačnici, kampanje ipak imaju pozitivne učinke na najširu društvenu svijest. 

Konkurs za novinare

Na sesiji je predstavljen i konkurs za profesionalno medijsko izvještavanje o LGBT osobama. Cilj konkursa je podstaći novinare i novinarke da počnu izvještavati o tome ne samo kad se organizuju neki događaji, već i da samovoljno istražuju temu tokom godine, te da to ne bude senzacionalistički, već profesionalno i etički.

 

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije