Igor Strelkov: Od krvavog Višegrada i Dodikovog prijatelja do pakla Ukrajine
Igor Strelkov (Girkin), kako su tvrdili ruski mediji, bivši oficir ruske vojne obavještajne službe GRU, a ranije i FSB-a (bivšeg KGB), bivši ministar obrane Donjecka i jedan od ključnih ljudi ruske okupacije Krima 2014. godine, te čovjek za kojim je Nizozemska prije skoro tri godine raspisala potjernicu zbog rušenja malezijskog aviona MH 17 na liniji Amsterdam - Kuala Lumpur kada je smrtno stradalo 298 osoba, doživio je reafirmaciju s početkom nove agresije i brutalne invazije Rusije na Ukrajinu.
U intervjuu za kineski CGTN, koji ga predstavlja kao političkog aktivistu i bivšeg komandanta vojnih snaga u Donjecku, „otkrio je na čemu se baziraju zapadne računice“, rekavši da „Zapad nije u tome da pomogne Ukrajini da pobijedi Rusiju, već da odugovlači rat“.
Zločini u Višegradu
Prilika je to za „novi život“ čovjeka koji je u međuvremenu kritizirao Kremlj i prodavao krimski orden s Putinovim likom žaleći da nema novaca i da ga ne poštuju više. Čak je hrabro prognozirao da će Putin završiti kao „Balkanski kasapin“ Slobodan Milošević.
Visina snijega na Bjelašnici prešla metar: Na snazi je meteoalarm, a evo i prognoze do četvrtka
Da je ovo prilika za novi početak Strelkova potvrđuje i to što analize tog bjegunca koji je pod sankcijama Sjedinjenih Američkih Država i Europske unije ovih dana objavljuje upravo Miloševićev šef propagande Milorad Vučelić, urednik u srbijanskom prorežimskom listu „Novosti“.
U tim tekstovima Strelkov Ukrajince naziva „neprijateljima“, iako riječ o ljudima koji brane kućni prag.
No, upravo ličnost Strelkova na direktan način povezuje dvije agresije, one na Bosni i Hercegovinu i one danas na Ukrajinu. Strelkov je učestvovao u agresiji na Bosnu i Hercegovinu, zajedno sa, kako se procjenjuje, najmanje 700 ruskih dobrovoljaca.
Tokom 2014. ovog su obavještajca mediji u Srbiji opisivali kao „ruskog Ramba“, odnosno “neustrašivog i hladnokrvnog komandanta, prva ratna iskustva stekao je kao dobrovoljac u Bosni”.
On je u Bosni bio od novembra 1992. do marta 1993. u Drugom ruskom dobrovoljačkom odredu, navedeno je.
Borio se protiv „muslimanskih divljaka“
Svoja sjećanja iz Bosne Igor je prvi put objavio u moskovskom desničarskom nedeljniku “Zavtra” 6. januara 1998. U redakciji lista se upoznao sa Aleksandrom Borodajom, kasnije premijerom samoproglašene tzv. Ddonjecke republike.
Strelkov je u svojim tekstovima opisivao gnusne ratne detalje, ističući kako je došao da se bori protiv "muslimanskih divljaka", jer je osjećao dužnost da bude na strani "svojih pravoslavaca".
Učešće Stelkova u agresiji na BiH potvrđuje i ratna fotografija koju je autor ovih redaka objavio u medijima još 2014. godine, u vrijeme kada su separatisti pod vodstvom Putinovog ovog obavještajca započeli okupaciju svojih susjeda.
Prema našim izvorima, fotografija je snimljena u Višegradu 1992. godine, a Girkin se tom prilikom fotografirao sa još jednim ruskim plaćenikom i Bobanom Inđićem, komandirom Interventne čete iz Višegrada, kojeg višegradski Bošnjaci pamte po mnogim zločinima.
U vrijeme kada se Girkin fotografirao u Višegradu u tom gradu je trajala kampanja masovnih zločina poput „živih lomača“ i masovnih silovanja, odnosno genocida u kojem je stradalo više od 3.000 Bošnjaka.
Ove fotografije se ovih dana prisjetio i politolog Jasmin Mujanović, ističući to kao još jednu paralelu agresija na BiH i Ukrajinu
„Jedan od ključnih komandanata tokom početne ruske invazije na Ukrajinu 2014. godine, Igor Girkin, prethodno je bio ruski “dobrovoljac” tokom rata u Bosni i učestvovao u višegradskom masakru, jednoj od najgorih epizoda bosanskog genocida”, naveo je Mujanović.
Publicista Aziz Tafro, autor knjige "Ruski i grčki plaćenici u ratu u Bosni i Hercegovini" ranije je potvrdio je da je Igor Girgkin, prema informacijama s kojima raspolaže, zaista učestvovao u agresiji na BiH.
Naime, Tafro je u pisanju knjige koristio dokumente koje je dobio iz Moskve od raznih političkih partija i Ministarstva pravde Ruske Federacije te dokumentaciju Haškog tribunala.
"Igor Girkin Strelkov, poznati međunarodni terorist, je u oktobru odnosno novembru 1992. godine došao sa Kozacima u Višegrad, gdje je ratovao kao pripadnik Prvog kozačkog polueskadrona. U to vrijeme u Višegradu su postojale dvije jedinice: Drugi ruski dobrovoljački odred i Prvi kozački polueskadron. Nakon gubitaka i atentata Kozaka na njihovog komandanta, Aleksandra Zagrabova, te jedinice se spajaju i Drugi objedinjeni ruski dobrovoljački odred. Dobili su prekomandu i ratovali na području Prače. Nakon pogibije njihovog komandanta, oni ratuju na području Sarajeva ", izjavio je Tafro.
On smatra da je zapanjujuća šutnja o učešću ruskih i grčih plaćenika u ratu u BiH, ali i o nemjerljivom zlu koji su počinili u BiH, zbog čega se i odlučio za istraživanje te teme.
Strelkov će nakon ratnog iskustva u BiH otići da se bori i u Prvom i Drugom čečenskom ratu, protiv onih nesretnika koji danas za Putunov i račun Ramzana Kadirova tekbiraju po ukrajinskim šumama. Tamo je bio vojni obavještajac zadužen za „specijalne operacije“.
Zanimljivo je da Strelkov bio blizak sa Konstantinom Malofejevim, vlasnikom i osnivačem investicijskog fonda “Marshall Capital Partners” za kojeg je radio.
Malofejev se u više navrata susretao u BiH sa članom Predsjedništva BiH I liderom SNSD-a Miloradom Dodikom. Posebno je zanimljiva njegova posjeta 12. oktobra 2014.godine kada se sa Dodikom sastao u hotelu Kaldera, tačno na dan izbora u BiH. Slučajno ili ne u isto vrijeme u Banja Luci je boravila i velika grupa ruskih kozaka koji su pod plaštom kulturne saradnje imali posve nejasnu ulogu.
Prema nekim analitičarima njihov zadatak tada je bio provođenje “krimskog scenarija” u BiH u slučaju da Milorad Dodik i SNSD izgube izbore, pisali su ranije mediji, ističe INS.ba.
“Mali čudak”
Igor Strelkov (Girkin) je rođen 17. decembra 1970. godine, a djetinjstvo je proveo u siromašnom predgrađu Moskve sa majkom.
Bio je pukovnik u ruskoj vojsci, a komšije su ga opisivale kao osobu koja je sa izuzetnim ponosom nosila vojničku uniformu.
Neki koji su ga poznavali kao dijete, sjećali su ga se kao "malog čudaka", koji se nije baš najbolje snalazio u komunikaciji sa svojim vršnjacima, što je bio rezultat rasta u disfunkcionalnoj porodici.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.