Historičar komentira: Koji je Putinov konačni cilj i šta će biti s Balkanom
Historičar Hrvoje Klasić smatra da su Rusi više precijenili svoju stranu, nego što su podcijenili ukrajinsku.
"Vjerojatno su mislili da su jači, ali sigurno nisu mislili da će Ukrajinci cvijeće bacati i da se ništa neće dogoditi. Nekako mi se čini da od podcjenjivanja Ukrajine da su puno više precijenili svoju komponentu i ono što se posebno pokazuje, a to je da jesu li podcijenili ili su bili spremni na ove sankcije, to je sada pitanje, ali sve to govori o karakteru režima u Moskvi koji je spreman žrtvovati standard života vlastitih građana kako bi dokazivali neke svoje teorije, doktrine", kaže Klasić.
Klasić, koji je gostovao u studiju Večernjeg gdje je analizirao situaciju oko ruske invazije na Ukrajinu, na pitanje - je li se moglo pretpostaviti da se Zapad neće miješati i u što bi se sve to moglo pretvoriti? - je odgovorio :
Velež ostvario uvjerljivu pobjedu protiv Širokog Brijega: Upisao tri važna boda
"Mislim da je svima bilo jasno da u svijetu koji ovako funkcionira, posebno u Europi, ako ste članica NATO -a u tom slučaju imate nekakvu sigurnost jer ste samim točkama ugovora osigurani da ako vas napadne netko van Saveza da će vas sve članice Saveza braniti. Međutim to je vječno pitanje 20. stoljeća i posebno nakon 45' godine, ali i prije: Što ako se dogodi ovako nešto?. Mi često vodimo rasprave o tim humanim intervencijama, kada se upetljati. Za tu namjenu je bio predviđen UN, njihove snage koji bi trebale nekako razdvojiti strane, spriječiti daljnje širenje sukoba. No, već smo vidjeli s Korejom da to ne ide tako i da su to ustvari velike sile, SAD i Sovjetski Savez intervenirale po svom nagonu. Ovdje s Ukrajinom je stvar jasna. NATO neće ulaziti u rat s Rusijom zbog zemlje koja nije članica Saveza. Međutim ne mora se ući otvoreno u sukob da bi nekome pomogli i ekonomski i politički i vojno. Vi možete nekome davati naoružanje, avione i na neki način naoružati ga."
"Jedna digresija, 68' godine, kada su Sovjeti ušli u Čehoslovačku. Radilo se na dokumentima u Washingtonu i u Londonu gdje Britanci i Amerikanci raspravljaju što ćemo sada napraviti. Sovjeti su upali u Čehoslovačku, to je njihovo, a što ćemo ako upadnu u Jugoslaviju, to nije ni njihovo a nije ni naše. U Londonu su rađeni planovi, popis naoružanja koji će bacati, jer su rekli, za razliku od Čeha i Slovaka, koji nisu baš pružali neki veliki otpor, Jugoslaveni su ludi, oni će ako što su išli protiv Hitlera, kao što su bili protiv Staljina, oni će i sada otići u šume i planine i hajmo napraviti popis koji ćemo im bacati iz aviona da se nastave boriti. Dakle to je uvijek moguće, i to se i sada radi."
Šta će se dalje događati i što je Putinov konačni cilj?
"Meni je najtragičnije u cijeloj priči što raspravljamo na nekoliko razina, ustvari, ne mogu reći da zanemarujemo, ali da bojim sada nakon nekoliko dana počinje prevladavati jedna razina iracionalnosti jedne osobe. Strateški ulaz u Ukrajinu, prethodno gomilanje trupa, koji pravci, možemo se s tim slagati ili ne, to je neka logika ratovanja. Ono čega se ja bojim je mozak Vladimira Putina. Bojim se da je čovjek sve stariji, živi u svom nekakvom svijetu i čovjek koji vlada jednom zemljom autokratski već 20 godina i koji sigurno neće htjeti izaći iz Ukrajine poražen i ponižen, pognute glave i reći pogriješio sam. E sad što je on u stanju napraviti, da bi svoj ego zaštitio, govorim svoj ego ne interese ruskog naroda. Ja mislim da u tom njegovom iracionalnom mogućem ponašanju je sve moguće, i kada kažem sve, dosita mislim sve", govori Klasić.
Usporedba Putin, Hitler, Milošević...
"Ako sada usporedimo i ovo što ste rekli Milošević, i Putin i Njemačka tridesetih godina, odnos prema ljudskim pravima, odnos prema drugim političkim strankama, odnos prema medijima i ono što je bitno, odnos prema pripadnicima vlastitog naroda u okolnim zemljama. Hitler je rekao Porajnje neće biti Francusko jer tu žive Nijemci, Austrija, tu žive Nijemci, u Sudetima žive Nijemci, u Poljskoj, gdje god žive Nijemci, tu ću ja. Krene tako, a onda se to malo proširi. Isto to spašavanje Srba koji žive u BiH. koji žive u Hrvatskoj u groznim uvjetima... i tako imamo i sada. Pogledajte krenulo je da on spašava Ruse u Ukrajini, OK u Donbasu, pa i OK na Krimu, ali koje sad Ruse u Lavovu ili Kijevu", komentira Klasić.
Šta će se događati na Balkanu?
"Mislim da se neće ništa događati i mislim da je ovo velika opomena svima i velikima, naprimjer Kini, što bi joj se moglo dogoditi ako krene na Tajvan. Srbija je okružena člancima NATO-a i napad na bilo koju članicu, naprimjer Crnu Goru ili Kosovo koje je na neki način pod patronatom SAD-a, nije moguće. Ono što je problem za Srbiju je to njihovo sjedenje na dva stolca, neće baš tako ići."
Nuklearno oružje i je li realno?
"Nismo spomenuli važnu stvar, a to je koliko je Putin sposoban donositi i najteže odluke. Ono što sam čitao, pokazuje se da krug oko Putina u Rusije je sve, samo ne složan ni s njim ni između sebe. U situaciji kad netko treba kliknuti, tu sad ne znamo što je moguće. Ja mislim da svi oni znaju da taj pritisak gumba da će ošteti puno njih", zaključuje Klasić.
Kompletan intervju možete čitati OVDJE.
Iznenadio ga Zelenski
"Mislim da sad i Rusi moraju razmisliti da li ga žele ukloniti. Znali smo bivši glumac, on je sada motivator, on je glavna osoba koja drži taj pokret otpora, on prkosi.
On izaziva, ne želi odletjeti iz Kijeva, ako ikoga treba denacificirati, ja nisam siguran da se Rusija može podičiti. Ili ako već Rusija misli denacificirati, onda nakon Ukrajine bi Srbija mogla biti među prvima na tapeti. Zelenskom ili mu je politička karijera zagarantirana ili će biti mučenik za sva vremena. Rusi ne žele stati, a stati a da ne smjene vlast u Kijevu, nisu ništa napravili.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.