Duraković o odluci krvniku Mladiću: "Nije osuđen dok se ne razboli, već na doživotni zatvor"

4
S.Smajlović
Duraković o odluci krvniku Mladiću: "Nije osuđen dok se ne razboli, već na doživotni zatvor"
Foto: Ilustracija / Facebook / EPA-EFE _ Ćamil Duraković i zločinac Ratko Mladić

Predsjednica Međunarodnog mehanizma za krivične sudove (MMKS) Graciela Gatti Santana odbila je zahtjev odbrane Ratka Mladića za prijevremeno puštanje na slobodu iz humanitarnih razloga.

Mladićeva odbrana zahtjev je podnijela 18. augusta, tražeći njegovo uvjetno prijevremeno puštanje zbog, kako su naveli, vjerovatne neposredne smrti i potrebe za većim i kontinuiranim prisustvom porodice.

Prema medicinskom izvještaju koji je MMKS zaprimio 14. augusta, Mladićevo zdravstveno stanje se brzo pogoršava te je, prema procjeni ljekara, ušao u završnu fazu života. Ljekari su naveli da bi smrt mogla nastupiti u bilo kojem trenutku, odnosno da se očekuje u narednim sedmicama.

Gdje će FK Sarajevo igrati domaće utakmice: Postoje dvije opcije, čeka se odluka N/FS BiH

Gdje će FK Sarajevo igrati domaće utakmice: Postoje dvije opcije, čeka se odluka N/FS BiH

Ipak, predsjednica MMKS-a ocijenila je da humanitarni razlozi ne opravdavaju njegovo prijevremeno puštanje na slobodu. Navela je i da je Mladiću, uprkos njegovom zdravstvenom stanju, u zatvorskim uslovima osigurano dostojanstvo i odgovarajuća palijativna njega.

Odluku MMKS-a za portal Radiosarajevo.ba komentarisao je potpredsjednik bh. entiteta RS Ćamil Duraković, koji smatra da za Mladića ne bi trebalo biti izuzetaka.

Ponovo odbijen zahtjev Srbije: Zločinac Mladić ostaje u zatvoru

Ponovo odbijen zahtjev Srbije: Zločinac Mladić ostaje u zatvoru

"Kada je riječ o osuđenom ratnom zločincu, kreatoru i naredbodavcu genocida nad Bošnjacima, Ratku Mladiću, stvar je veoma jasna. Dakle, Ratko Mladić je osuđen na 'doživotnu kaznu zatvora' a ne na 'dok se ne razboli'. Niko ne spori da je osuđeni ratni zločinac bolestan ali terminalna bolest sama po sebi nije dovoljna za prijevremeno puštanje na slobodu iz humanitarnih razloga budući da se u zatvorskoj bolnici navedeni liječi prema međunarodnim medicinskim standardima, obezbjeđena mu je palijativna njega te prima pomoć za praktično sve svakodnevne aktivnosti", kazao je Duraković za naš portal. 

U osvrtu na odluku o odbijanju zahtjeva za prijevremeno puštanje, Duraković je posebno ukazao na činjenicu da je Mladiću u pritvoru, prema nalazima suda, osigurana adekvatna i palijativna zdravstvena njega.

"Sud je čak opisao da je njegova palijativna njega na izuzetno visokom nivou te da je usmjerena na maksimalnu udobnost. Dakle, ne postoji nijedan razlog zbog kojeg bi ratnom zločincu bilo dozvoljeno prijevremeno puštanje na slobodu", naveo je Duraković. 

Krvnik Ratko Mladić ne može biti pušten, Udruženje žrtava: "Razumijemo da Vučić ne razumije"

Krvnik Ratko Mladić ne može biti pušten, Udruženje žrtava: "Razumijemo da Vučić ne razumije"

Duraković se dotakao i reakcija pojedinih srpskih i srbijanskih političara koji posljednjih dana govore o humanitarnim razlozima i zdravstvenom stanju Ratka Mladića, ističući da se u tim istupima, prema njegovim riječima, gotovo i ne spominju žrtve njegovih zločina.

"Kada smo već kod tih 'humanitarnih razloga' koje u proteklih nekoliko dana pa i mjeseci srpski i srbijanski političari spominju oplakujući ratnog zločinca Ratka Mladića koji prima najbolju zdravstvenu njegu, ne sjećam se da su se ti i takvi političari ikada sjetili ijedne Mladićeve žrtve, a bilo ih je na hiljade", naveo je Duraković za naš portal. 

Na kraju, Duraković je još jednom jasno poručio da, bez obzira na njegovo zdravstveno stanje, kazna Ratka Mladića mora ostati na snazi do kraja njegovog života, podsjećajući na težinu zločina za koje je pravosnažno osuđen.

"Dakle, da ponovimo, Ratko Mladić je osuđen na doživotnu kaznu zatvora i ako postoji imalo pravde na ovom svijetu u zatvoru će ostati do kraja svog života", kazao je Duraković za Radiosarajevo.ba.

[related]https://radiosarajevo.ba/vijesti/bosna-i-hercegovina/udruzenje-zrtava-mladic-ne-moze-biti-pusten/649626[/related]

Podsjetimo, Ratko Mladić je u junu 2021. godine pravosnažno osuđen na doživotnu kaznu zatvora zbog genocida u Srebrenici, progona Bošnjaka i Hrvata, terorisanja građana Sarajeva te uzimanja pripadnika UNPROFOR-a za taoce.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (4)

/ Povezano

/ Najnovije