Bihać je prvi bh. grad koji će dobiti Mural inkluzije
Svakom djetetu trebalo bi pružiti jednake šanse kako bi se školovalo i uključilo u društvene procese.
Da li je tako u praksi?
Više od decenije od početka sistemskog inkluzivnog obrazovanja u BiH, djeca s poteškoćama u razvoju i njihove porodice i dalje se u velikoj mjeri susreću s mnogobrojnim preprekama u ostvarivanju prava na obrazovanje i uključivanje u društvo.
Razlozi za takvo stanje su višestruki: škole nisu adekvatno opremljene i pripremljene za proces inkluzije, podrška institucija vlasti je minimalna, a u dijelu javnosti još uvijek vladaju velike predrasude prema djeci s poteškoćama u razvoju i njihovim porodicama.
Organizacija Save the Children u Bosni i Hercegovini provodi kampanju podizanja svijesti o važnosti uključivanja djece s poteškoćama u obrazovanje i društvenu zajednicu u BiH. Kampanja pod sloganom Svi smo mi djeca (#MiDjeca) usmjerena je na roditelje djece tipičnog razvoja (djece „bez poteškoća“), donosioce odluka, te širu javnost.
U fokusu kampanje bit će i pozitivne prakse inkluzije uspostavljene u Unsko-sanskom kantonu: Prije godinu dana su u Bihaću i Cazinu otvoreni Centri za razvoj inkluzivnih praksi – CRIP, uz podršku Save the Children i učešće kantonalnih i lokalnih institucija vlasti.
"Kampanja #MiDjeca zvanično će započeti u Bihaću, u četvrtak 21. septembra u 12 sati. Tom prilikom će bihaćki street art umjetnik Anik Dub s djecom iz bihaćkog CRIP-a i osnovne škole Harmani II oslikati Mural inkluzije, na lokaciji pothodnika Pasarela", navode iz organizacije Save the Children.
Poštujući načelo "ništa o nama bez nas", u kampanji važnu riječ imaju djeca s poteškoćama i članovi njihovih porodica, s namjerom da se poveća vidljivost njihovih potencijala, mogućnosti i potreba.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.