Apel iz Norveške za pomoć Zemaljskom muzeju BiH
Članovi Udruženja za kulturu Preporod na redovnoj godišnjoj skupštini u glavnom gradu Norveške, Oslu, pridružili su se međunarodnoj akciji solidarnosti s institucijama kulture u BiH te tom prilikom usvojili poseban apel.
U apelu se poručili kako je potrebno pomoći opstanku Zemaljskog muzeja BiH - simbola snažne kulturne baštine cijele Bosne i Hercegovine, koja je stoljećima geostrateški dio Evrope.
''Mi smo raseljeni po svijetu, nas 1,4 miliona građana BiH. Prognani smo i našli smo svoje utočište, ali nismo zaboravili svoju domovinu. Umiranjem kulture, lagano i mi umiremo'', poručili su.
U apelu se naglašava kako se ne smije dozvoliti to "kulturološko ubijanje svega što znači naša historija i što snažno potvrđuje naš identitet".
Ovaj protest je konkretiziran i simboličnim stavljanjem žute trake preko skeniranih naslova knjiga, koje su promovirane na kulturnim večerima Preporoda tokom 16- godišnjeg rada na prezentiranju i očuvanju bh. kulturne bastine i maternjeg jezika.
Autorica ove zanimljive instalacije, koja predstavlja simboličan protest je Valida Mujezinović, arhitektica i slikarica, a protestu se pridružio i Svein Mønnesland, profesor i dopisni član Akademije nauka i umjetnosti BiH.
U narednom periodu, Bosanci i Hercegovci, nastanjeni u Norveškoj, planiraju kontaktirati predsjednika Međunarodne organizacije muzeja ICOM iz Norveške Leifa Parelia, koji se ranije javno priključio protestu, da pokuša iznaći konkretne načine pomoći Zemaljskom muzeju BiH.
Inače, 1995. godine Svein Mønnesland, zajedno s profesorom Tone Bringe i Leifom Pareliem, uspješno je realizirao projekt saradnje Zemaljskog muzeja i Folketsmuseum u Oslu, javlja Fena.
Svjetski muzeji se solidarišu sa Zemaljskim
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.