UKC Tuzla: Razvijen novi jednostavni metod za dijagnostiku fibroze jetre bez biopsije

Radiosarajevo.ba
UKC Tuzla: Razvijen novi jednostavni metod za dijagnostiku fibroze jetre bez biopsije

Nakon prošlogodišnjeg velikog uspjeha tima istraživača Odjela za gastroenterologiju i hepatologiju Klinike za interne bolesti Univerzitetskog kliničkog centra Tuzla, s publikacijom velike meta-analize u prestižnom naučnom časopisu American Journal of Gastroenterology, ovaj tim je nastavio s radom na polju neinvazivne dijagnostike fibroze jetre u hroničnom B hepatitisu. Intenzivan naučni rad se isplatio, te je u julu, u naučnom časopisu European Journal od Internal Medicine (EJIM), objavljen novi rad koji opisuje novi besplatni i jednostavni način dijagnostike fibroze i ciroze jetre u hroničnom hepatitisu B, uz pomoć rutinskih laboratorijskih i kliničkih parametara.

Uspjeh tuzlanskih ljekara: Novi metod dijagnosticiranja hepatitisa B 

Ono što je posebnost ove nove dijagnostičke metode nazvane CHB-LFC (Chronic Hepatitis B Liver Fibrosis Calculator) je činjenica da je ista dostupna u obliku internet stranice s online kalkulatorom  na kojoj ljekari iz cijelog svijeta s bilo kojeg uređaja s pristupom internetu mogu dijagnosticirati svoje pacijente s hepatitisom B. Publikacija u ovako prestižnom časopisu (EJIM) potvrda je validnosti ovog dijagnostičkog metoda, a što je ogroman uspjeh s obzirom na to da dolazi iz jedne male zemlje i s korištenjem isključivo domaćih resursa. Dodatno, ovo je jedna od rijetkih multicentričnih studija u BiH, s obzirom na to da je rađena u saradnji s istraživačima iz SKB Mostar (prof. dr. sc. Milenko Bevanda).

Prema riječima voditelja tima, prof. dr. sc. Nermina Salkića, ovaj metod omogućava preciznost dijagnostike koja je u rangu s komercijalnim i dosta skupim testovima, zbog čega je ista posebno pogodna za zemlje s ograničenim resursima gdje je pacijenata mnogo, a novca za dijagnostiku malo. Kao bitan dokaz korisnosti ove metode je i činjenica da internet stranica na kojoj je metod dostupan bilježi na stotine korisnika u toku jedne nedjelje iz cijelog svijeta, posebno iz USA, Rusije i Kine.

S obzirom na aktuelnost i korisnost ove nove metode, kao pozvani predavač, prof. Salkić će predstaviti rezultate ovog istraživanja i na predstojećim Kongresima Hrvatskog gastroenterološkog društva i Kongresu gastroenterologa Srbije u oktobru 2015. godine. U planu je izrada sličnog testa i za pacijente s hroničnim C hepatitisom.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije