Predrag Kojović: Politički linč u skupštinskim klupama

Radiosarajevo.ba
Predrag Kojović: Politički linč u skupštinskim klupama

 

Predrag Kojović, poslanik Naše stranke u Skupštini Kantona Sarajevo, jučer je svojim Twitter statusom 'zapalio' skupštinske klupe, grad i regiju. Riječ je, kao što je poznato, o informaciji da su poslanici u Skupštini KS, i to oni profesionalni, dobili za 700 KM (!!!) veću platu nego inače.

Pa će tako njihova plaća iznositi 2.152 KM. Tvrdnja je kako je Vlada 'samo' uskladila propise s onima na federalnom nivou. Bespredmetno postaje podsjećati koliko je samo neusklađenih akata u zdravstvu, kulturi, obrazovanju...

Ahmići i sedamsto maraka: Važno je zvati se Predrag
Skupština KS propustila šansu da spasi obraz

Rasprava zbog Twitter statusa Peđe Kojovića

Sarajevskim poslanicima plate povećane za 700 KM!

Poslanici u Skupštini KS na Kojovićev 'tvit' reagirali su burno, optuživši ga za populizam, nemoral, izdaju. Na sjednici su se mogle čuti i rečenice tipa 'kako ste mogli o tome govoriti javno (...) u doba krize', poslanici su se 'čupali' time kako 'od tih para finansiraju studente'... Rasprava je na kraju zaključena tako što su poslanici od Kojovića zatražili izvinjenje...

Razgovarala: Lana Ramljak, Radiosarajevo.ba

Radiosarajevo.ba: Twittergate, dan poslije. Reakcije ne jenjavaju. Podrška vašem potezu stiže sa svih strana, sem iz skupštinskih klupa. Jeste li očekivali onu raspravu i njihove reakcije?
Kojović:
Ne. Tema sjednice SKS je bila situacija sa GRAS-om. Raspravu o mom obznanjivanju povećanja plata je inicirala poslanica (Hanka, op.a.) Vajzović, a ono što je uslijedilo je bio... politički linč. Najveći dio poslaničkih diskusija se bazirao na tezi da problem nije to što su plate povećane, nego zašto je javnost obavještena o tome i na djetinjastim argumentima „nismo samo mi i drugi su“ ili “a kako oni mogu“.

Stav Naše stranke je uvijek bio da je jedan od najvećih problema u BiH preskupa država, odnosno, neosnovana javna potrošnja. Ja sam mnogo puta i istoj ovoj Skupštini i u Domu naroda govorio da vlast, prije nego zatraži dodatno odricanje građanki i građana, mora značajno smanjiti svoje plaće, naknade i privilegije i primjerom pokazati da će teret reformi biti pravedno raspoređen u socijalnom smislu.

Jučer su, kao što ste mogli čuti ponuđena objašnjenja, koja nekome ko površno posmatra stvari mogu na prvi pogled izgledati logična – usklađivanje sa nekim federalnim zakonom, ušteda koja će se ostvariti povlačenjem tužbi po osnovu kolektivnih ugovora protiv kantona, itd. Oni to žele predstaviti i predstavljaju kao da se radi o prirodnim zakonima na koje čovjek nema uticaja, kao da je povećanje plata uzrokovano drugim zakonom termodinamike, a ne odlukom vlasti. Moja poenta je vrlo jasna: Šta god je Vlada pregovarala sa sindikatima nije smjelo rezultirati povećanjem plata poslanicima u SKS. 


Radiosarajevo.ba: Optuženi ste za populizam i nemoral...
Kojović:
Svaki građanin na osnovu svoje lične etike treba da ocijeni i moj i potez svakog drugog političara. Za mene lično, vrhunac nemorala je da u zemlji u kojoj država, a ne realni sektor, najveći poslodavac, u kojoj je pola miliona nezaposlenih, a 30 posto stanovništva živi na rubu ili u dubokom siromaštvu - s dvije ili manje maraka na dan, dakle da u jednoj takvoj zemlji političari, koji su doprinjeli takvom stanju, sebi povećaju plate za jednu prosječnu platu ili dvije prosječne penzije ili kako god to Vi želite računati. I to sve se događa u momentu kada nas od potpunog finansijskog kolapsa spasavaju samo strani krediti, stand by aranžmani i rasprodaja javnih resursa u bescijenje.

Radiosarajevo.ba: Twitter kao političko oružje – smatrate li da ste jučer otvorili novo poglavlje demokracije i politikanstva u Bosni i Hercegovini?
Kojović:
Naša stranka, za razliku od većine naših političkih suparnika, nema uređivačku kontrolu nad konvencionalnim medijima, dnevnim novinama i javnoj televiziji niti bi smo to ikada željeli imati.

Ali zato znamo razliku izmedju 'save' i 'save as' i koristimo demokratičnost interneta da saopštimo svoje stavove. Twiter je jučer 'bio pri ruci', da tako kažem, i to što smo htjeli reći moglo se reći u 144 karaktera.

Radiosarajevo.ba: Kako komentirate to što su Vam spočitali ponašanje i što Vas se pokušalo cenzurirati i od Vas su tražili izvinjenje, a niko se nije izvinio građanima zbog takvog, stravičnog povećanja u ovakvim danima krize?
Kojović:
Razlog onako infantilne diskusije u kojoj se mene optužuje da ja u Domu naroda primam veću platu od njih, da sam to tempirao za momenat kada je situacija zbog GRAS-a ionako napeta, da hoću da izazovem socijalne nemire, itd, po meni je strah. Strah da će jedna takva odluka vlasti, kao što je povećanje svojih plata, biti kap koja će preliti čašu vode i proizvesti socijalnu revoluciju. To sasvim sigurno nije bila diskusija u kojoj argumetnovano možete pokazati da ste u svakom svom nastupu, i u Skupštini i u Domu naroda, od prvog dana svog mandata govorili: nivo javne potrošnje vodi ovu zemlju u propast i zahtijevali da smanjenje javne potrošnje počne upravo od vlasti. Dakle, da ste svo vrijeme na svakom mjestu zastupali stav da je novac kojim smo plaćeni novac koji smo izuzeli od plate ljudi koji rade u realnom sektoru. Svaki dan, radnik u realnom sektoru najmanje polovinu radnog vremena radi da plati administraciju koja je loša, neefikasna, bolje plaćena od radnika koji je finansira i koja se, povrh svega, prema njemu odnosi na arogantan, ponekad, skoro, sadistički način.

Generalizacije su naravno uvijek nepravedne prema pojedincima, ali nije pretjerano reći da se naša administracija osmijehne tek kada pronađe šta građaninu nedostaje od papira, dokumenata, da bi uradio nešto što od njega država traži. Jedino izvinjenje o kojem uopše možemo pričati je izvinjenje građanima i to od strane onih koji su donijeli odluku o povecanju plata.

Kojović i Konaković u ponedjeljak, 8. aprila na skupštini

Radiosarajevo.ba: Što o našem društvu govori podatak da je jučer, u vremenu kada je Sarajevo suočeno s ozbiljnim problemima, rasprava o Vašem Twitter statusu trajala više nego debata o nekim od zaista ključnih pitanja za građane? Šta da se to vrijeme iskoristilo za priču o GRAS-u...
Kojović:
Prije godinu, možda i više, kada je održana tematska sjednica KS o GRAS-u mi smo iznijeli naš stav – GRAS-om se treba baviti stečajni upravnik i tužilaštvo, a Vlada se treba baviti problemom javnog prijevoza. Neki su i tada nas stav ocijenili populističkim. To što smo predlagali tada i što je predlagao tadašnji direktor Haris Kadić nije urađeno i danas, godinu dana kasnije, mi opet imamo sjednicu na kojoj opet pričamo o GRAS-u. I mi opet iznosimo isti stav i opet znamo da ako se to ne uradi, onda ćemo za godinu dana opet imati tematsku sjednicu o GRAS-u. Ova, kao ni prethodne vlade, nema rješenja za probleme Kantona. Ona su im poznata, kao što su poznata svakome ko se potrudi da pogleda kako su komunalne probleme rješili drugi, evropski, gradovi, ali niti jedna Vlada od 2010. Pa na ovamo – o onima prije njih mislim još gore - nemaju političke hrabrosti da kažu kakvo je stvarno ekonomsko stanje u kantonu i šta moramo uraditi da se to promijeni. Kada svoju politiku vodite govoreći ono što mislite da građani žele čuti – to se u mom rječniku zove populizam.   

Radiosarajevo.ba: Da li vas je bilo ko, iz Skupštine ili Vlade, podržao?
Kojović:
Osim mog stranačkog kolege prof. Tarika Haverića niko. Ali to je normalno. I ja bih da sam na njihovom mjestu, i da mi je politički svjetonazor i modus operandi kakav je njihov, smatrao Našu stranku političkim neprijateljem. Ipak, ja mogu da zamislim, zapravo želim da vjerujem da su neki od poslanika i poslanica već danas, kada su imali prilike sagledati problem bez emocija promijenili svoje jučerašnje stavove. Jer ipak ovdje se radi o vrlo jednostavnoj stvari, o elementarnom kućnom odgoju koji ti kaže da je nepristojno sebi uzimati previše iz zajedničke kasice dok tvoji sugrađani imaju malo ili ništa.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije