Večeras u SARTR-u francuska Medeja posvećena Sarajevu
Francuski kulturni centar André Malraux u saradnji sa Sarajevskim ratnim teatrom, Festivalom MESS, francuskim gradom Palaiseau i Aglomeracijom Saclay (CAPS) organizuje premijeru predstave Medeja koja će biti održana večeras na sceni Sarajevskog ratnog teatra.
Pozorišna trupa Minuit 01, koju su 2004. godine osnovali Frédérique Lazarini i Didier Lesour, iza sebe ima brojne uspješne projekte i po prvi put će se predstaviti bosanskohercegovačkoj publici s Euripidovom tragedijom Medeja u vlastitoj adaptaciji i režiji.
Budući da projekat spaja dvije države ili dva naroda, on ujedno povezuje antički mit o Medeji i savremenu historiju Sarajeva zahvaćenog ratnim dešavanjima. Estetika ove nove, adaptirane Medeje je velikim dijelom inspirisana prethodnim borakom pozorišne trupe Minuit 01 u Sarajevu, zahvaljujući kojem su otkrili ovaj grad i njegovu tešku prošlost.
U adaptaciji Euripidove Medeje glume Frédérique Lazarini, Didier Lesour, Fabrice Josso te hor od 15 francuskih i bosanskohercegovačkih glumica-amatera.
Ulaz na predstavu je slobodan.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.