Umjetnička galerija BiH: Izložba umjetnika Edwarda Serotte o toploj ljudskoj saradnji
Izložba panela američkog umjetnika Edwarda Serotte pod nazivom Kad su prijatelji pomagali prijateljima - Priča o La Benovelenciji u organizaciji austrijske ambasade u Bosni i Hercegovini predstavljena je večeras u Umjetničkoj galeriji BiH u Sarajevu.
Izložba je posvećena ljudima koji su pomagali i zaštitili jevrejske porodice tokom Holokausta i posljednjeg rata u BiH.
Serotta se javnosti predstavio s deset panela na kojima je 85 fotografija, prostornih mapa i starih razglednica, printanih u digitalnom formatu.
Autor je za Fenu kazao da izložba predstavlja kompilaciju koju je radio prije i nakon opsade Sarajeva.
Dodao je da je u ratnom Sarajevu proveo oko 50 dana, a da je često boravio u Jevrejskoj opštini.
"Uposlenici su bili divni i vladala je predivna atmosfera, jer su tamo radili Jevreji, muslimani, krišćani i pravoslavci s ciljem da pomognu svom gradu. Upravo je moja izložba posvećena njima", pojasnio je.
Također je naglasio da je ovo treće izdanje ove izložbe, a da su ostale dvije predstavljene u Americi te Njemačkoj i Austriji.
Direktor Umjetničke galerije BiH Strajo Krsmanović kazao je da se već puno toga zna o prisustvu Jevreja u Sarajevu, o njihovom dolasku, ali i o strahotama koje su preživljavali tokom Drugog svjetskog rada i posljednjeg rata u BiH.
Istaknuo je da izložba govori o toploj ljudskoj saradnji i podršci koja je uvijek potrebna Sarajevu.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.