Strah i bijeda Trećeg rajha

Radiosarajevo.ba
Strah i bijeda Trećeg rajha

SARTR vas poziva na premijeru i prve reprize nove predstave u izvođenju mladoh i kreativnog ansambla ovog teatra. 

Tekst  Bertolda Brechta Strah i bijeda Trećeg rajha (99%), u režiji Nermina Hamzagića svoje prvo uprizorenje u SARTRU imat će u petak 24. februara u 20,00, dok su naredne reprize planirane za 25., 26., i 27. februar.

Riječ je o ansambl predstavi u kojoj glumci igraju više uloga, a ostvarit će ih: Snežana Alič,  Amila Terzimehić, Alban Ukaj, Adnan Hasković, Jasenko Pašić i Amar Selimović

Scenografiju potpisuje Tarik Musakadić, kostimografiju Kao Pao Shu, izbor muzike Mirza Šišić, dramaturgiju Asja Krsmanović, a grafički dizajn Goran Lizdek.

Nakon Orwellovske 1984, Brechtovim djelom Strah i bijeda Trećeg rajha Sarajevski ratni teatar nastavlja repertoarski koncept angažiranog i aktualnog teatra. Ovaj dramski tekst Bertolta Brehta govori o životu njemačkog naroda pod vladavinom Adolfa Hitlera, o rastućem nacizmu i poniženju ljudskog bića. Izjave svjedoka i novinski članci iz tog vremena, poslužili su kao osnovna građa za tekst Strah i bijeda Trećeg rajha.

Kako se fašističko-nacionalistička retorika sve  glasnije čuje i nailazi na sve veću podršku među Evropljanima, čini se da atmosfera u današnjem evropskom društvu počinje  nalikovati na onu  iz 1933. godine. Kako priča o Rajhu, ili ideji premoći jednog nad drugim, očigledno nikada nije svršena, ova predstava je pokušaj da upozorimo na pogubne posljedice slijeđenja nazi-fašističke politike, kaže se u najavi za predstavu.

Uzrok i rješenje problema je čovjek. Čovjek koji slijedi, koji se ne suprostavlja i ne buni. Njemački čovjek je imao izbor, i glasao je za Hitlera. Mi danas imamo obavezu da, poučeni iskustvom Holokausta, ovom zlu kažemo NE - poručuju iz SARTR-a.

 

 

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije