Ružno pače East West Centra
Radiosarajevo.ba
Foto: Haris Pašović (RadioSarajevo)
Diskrimnacija u bh. društvu je bio osnovni motiv East West Centra i studenata Akademije scenskih umjetnosti Sarajevo, da urade predstavu za djecu po isotoimenoj bajci "Ružno pače" Hansa Cristiana Andersena.
„Željeli smo da ispričamo bajku na jedan drugačiji, moderniji i zanimljiviji način, priču o različitostima kao vrlinama, a ne manama“, kazao je direktor East West Centra, Haris Pašović.
Predstava je ujedno i najava jednog novog programa za djecu i mlade ove kreativne ekipe, koja za buduće projekte angažuje mlade reditelje i glumce.
Foto: Elma Islamović (RadioSarajevo)
Predstavu po priči "Ružno pače" Hansa Cristiana Andersena, režirala je studentica Akademije scenskih umjetnosti Elma Islamović, a glume studenti, Emir Fejzić, Sanela Krsmanović, Amila Terzimehić i Adi Hrustemović.
„Predstava govori o drugačijim i odbačenim što je jako bitna stvar ne samo u našem društvu nego i u svijetu. Imala sam super tim koji je radio na predstavi. Scenografiju je radila Lada Maglajlić, kostime KaoPaoShu, a muziku Brano Jakupović iz benda Dubioza Kolektiv, kazala je rediteljica Islamović.
„Predstava govori o diskriminaciji drugačijeg, a drugačije je sve ono na što mi nismo navikli. Strah od nepoznatog i odbacivanje je osnovna tema predstave“, kaže glavna protagonistkinja predstave Maja Zečo.
Foto: Maja Zečo (RadioSarajevo)
Premijerno izvođenje planirano je za 26. decembar u 12,30 u kino sali Meeting Pointa Obala. Predstava je za djecu od četiri do devet godina, ali vrata su otvorena za sve starosne skupine.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.