Promocija knjige Nermina Bise "Stolac prešućeni zločin" u Mostaru
Promocija knjige “Stolac prešućeni zločin” autora Nermina Bise i Aziza Tafre bit će upriličena u petak, 21. augusta, u 20 sati u Centru za kulturu Mostar.
Moderator i uvodničar je Alija Marić Keve.
O knjizi će govoriti autor Nermin Bise i dr.sc. Elmida Burina.
Rudari iz Breze odbili sići u jamu, najavili i štrajk pred sjedištem Elektroprivrede BiH
Knjiga "Stolac – prešućeni zločin", koju Bise potpisuje zajedno s koautorom Azizom Tafrom, donosi najopsežniju rekonstrukciju sistematskog protjerivanja bošnjačkog stanovništva, mreže logora, urbicida, razaranja kulturne baštine i mehanizama dehumanizacije u periodu 1993–1994. godine.
Temelji se na arhivskoj građi, haškim presudama, svjedočenjima preživjelih i nizu originalnih dokumenata koji su prvi put objavljeni, prenosi Mostarski.
Među njima je i čuveni raport Anđelka Markovića od 21. septembra 1993. upućen Franji Tuđmanu, sa zlokobnom rečenicom: "Gospodine predsjedniče, u Stocu nema više nijednog muslimana".
Knjiga donosi i dokumentovan opis zločina u Orašlju na Rotimlji te stravično ubistvo devetnaestogodišnje Senide Kaplan, čime svjedoči o razmjerama nasilja i brutalnosti.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.