Proljetni koncert Sarajevske filharmonije

Radiosarajevo.ba
Proljetni koncert Sarajevske filharmonije

Nakon uspješnog koncerta na kojem je izvela muziku iz filmova, Sarajevska filharmonija se vraća svom redovnom repertoaru.

U četvrtak 15. maja imamo priliku slušati soliste Sarajevske filharmonije Arijanu Zupčević (violina) i Etlevu Karadža (viola), pod dirigentskom palicom Samre Gulamović.


Nastupit će u Mozartovoj Simfoniji concertante, djelu u kojem je Mozart eksperimentirao s koncertnim i simfonijskim stilom stvorivši kompleksnu solističku i orkestralu dinamiku. Simfonia concertante je djelo poznato po svojoj toploj ekspanzivnosti, a posebno je ugodan drugi stav Andante sa svojim zanosnim dijalogom između dva solista. Mozartov kratak život (1756. - 1791.) ostavio je vjerovatno najdublji pečat u velikoj i bogatoj knjizi svjetske muzičke kulture.

U drugom dijelu koncerta bit će izvedena Sedma simfonija još jednog velikana, Ludwiga van Beethovena, praizvedena s velikim uspjehom u Beču 1813. godine kojom je dirigirao sam kompozitor.

Koncert će se održati u Narodnom pozorištu u Sarajevu, s početkom u 20 sati, a ulaznice se mogu kupiti na blagajni Narodnog pozorišta u redovnim radnim terminima, 9,00 - 11,30 te od 15,30 - 19,30.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije